Hnida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hnida je vajíčko ektoparazitického hmyzu řádu Phthiraptera (zahrnuje vši, všenky a všiváky).

Samice kladou v průměru 5 až 20 vajíček za den, podle druhu a dostatku potravy. Vajíčka mají velikost kolem 0,8 mm, jsou světlá, průhledná a zbarvená dohněda, pokud obsahují embryo, bílá po líhnutí. Jsou přichycena k vlasům nebo chlupům pomocí voděodolné lepivé látky, kterou samice vylučuje z reprodukčního orgánu. Tato látka, založená na proteinech podobných keratinu, při přichycování pokrývá vlas a velkou část vajíčka, nezakryté zůstává místo s víčkem, skrz něž embryo dýchá – operculum.

Správný vývoj embrya je závislý na teplotě, proto se vzdálenost mezi místem uchycení a kořínkem vlasu liší podle vnějších teplotních podmínek – v chladných klimatech proto leží vajíčko vši hlavové (dětské) kolem 3-5 mm od lebky, v teplých může dosahovat až 15 cm

Líhnutí probíhá 6-9 dnů po kladení. Poté, co mladá nymfa opustí vajíčko, hnida zůstává přichycena na vlasu (chlupu) až 6 a více měsíců, dokud se zvolna nerozloží, pokud není dříve odstraněna hostitelem (např. vyčesáním, otěrem).

„No-nit policy"[editovat | editovat zdroj]

Protože mezi dětmi často dochází k přenosu vší (konkrétně Pediculus capitis), některé školy zavedly tzv. „no-nit“ politiku. (nit = hnida), která spočívá v kontrole dětí vracejících se po infekci do vyučování.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Head louse na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOLF, Petr a Petr HORÁK. Paraziti a jejich biologie. Vyd. 1. Praha: Triton, 2007, 318 s. ISBN 978-807-3870-089.

obrázky