Hladový kámen v Děčíně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Částečně viditelný Hladový kámen na konci července 2013.

V řečišti Labe u levého břehu pod Tyršovým mostem v Děčíně se nachází skalisko, které při nízkých vodních stavech vystupuje nad hladinu řeky. Nese označení Hladový kámen (německy Hungerstein) a sděluje zdejšímu obyvatelstvu dobu strádání. Nedostatek vody, velká sucha přinášející neúrodu a plavci ztrácející svůj zdroj obživy, protože lodní doprava musela být zastavena, dříve to znamenalo i nedostatek dovážené soli se všemi důsledky.

Lidé do tohoto skaliska tesali značky s letopočty a také nápisy svědčící o nízkých vodních stavech. Nejstarší čitelný záznam pochází z roku 1616. Z nápisů je dobré zmínit zejména nejzřetelnější a nejvýstižnější starý německý „Wenn du mich siehst, dann weine“ (Spatříš-li mne, plač.) a také mladší český nápis, který radí „Neplač holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej“.

Coby důsledek výstavby vltavských přehrad se po roce 1926 skalisko objevovalo podstatně častěji než dříve. V současné době je vidět v průměru 126 dnů v běžném hydrologickém roce. Pokud dojde k výstavbě vodního stupně pod Děčínem (snahy o toto řešení se datují od roku 1653), bude toto skalisko „na věky“ pod vodní hladinou a tak podle legendy by měl nastat trvalý čas blahobytu.

Vyzdění břehu u hladového kamene se datuje kolem roku 1911. V roce 1994 bylo skalisko očištěno a jeho okolí upraveno i s přístupem k němu.

Hladový kámen právem patří k nejstarším hydrologickým památkám střední Evropy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]