Hirotada Macudaira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hirotada Macudaira
Hrob Hirotady Macudairy v Daidžudži v Okazaki, Aiči
Hrob Hirotady Macudairy v Daidžudži v Okazaki, Aiči
Narození9. června 1526
Úmrtí3. dubna 1549 (ve věku 22 let)
Místo pohřbeníDaidžudži v Okazaki, Aiči
Povolánídaimjó
Manžel(ka)Odai no Kata, Makihime
DětiIejasu Tokugawa, Tadamasa Macudaira, Esai, Jadahime, Iemoto Macudaira, Ičibahime, Čikajoši Macudaira
RodičeKijojasu Macudaira a Haruhime
PříbuzníNobujasu Macudaira, Hidetada Tokugawa, Hidejasu Júki, Tadajoši Macudaira, Tadateru Macudaira, Macučijo Macudaira, Senčijo Macudaira, Jošinao Tokugawa, Jorinobu Tokugawa, Jorifusa Tokugawa, Kamehime, Tokuhime, Furi-hime, Nobujoši Takeda, Ichi-hime, Matehime a Tobai-in (vnoučata)
Funkcedaimjó
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hirotada Macudaira (松平 広忠, 9. června 15263. dubna 1549) byl pánem hradu Okazaki v provincii Mikawa v Japonsku během období válčících států (16. století).

Nejznámější je jako otec Iejasua Tokugawy, zakladatele tokugawského šogunátu. [1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Hirotada byl synem Kijojasua Macudairy (7. hlavy klanu Macudaira). Ve svém dětství byl znám jako Senšómaru, Senčijo a Džirózaburó.

Poté, co byl jeho otec v roce 1537 zavražděn, byl Hirotada svěřen do ochrany vazalovi Sadajošimu Abemu. Když dospěl, spojil se Hirotada s klanem Imagawa a s jeho pomocí byl dosazen na hrad Okazaki. Spojenectví s Imagawy ho přivedlo do konfliktu s klanem Oda. V roce 1540 Nobuhide Oda napadl a obsadil hrad Nanjo, který byl držen klanem Macudaira. Pomáhal mu Tadamasa Mizuno. Nobuhidův syn, Nobuhiro Oda, byl poté dosazen jako pán hradu.

V roce 1541 si Hirotada vzal Okiši, svou neteř a sestru Tadamišiho Mizuna. Rok nato se jim narodil syn, později známý jako Iejasu Tokugawa. Ve stejném roce se Hirotada připojil k Jošimotovi Imagawovi během tažení proti Nobuhidemu, ale v první bitvě u Azukizaky byl poražen. Jeho strýc Nobutaka Macudaira se vzbouřil a v roce 1543 se připojil k Nobuhidemu. Hirotada měl vážný spor se svým tchánem Tadamasou a v roce 1544 se rozvedl s Okiči. Poté se oženil s dcerou Jasumicua Tody. I když společně s Imagawy vyhrál v druhé bitvě u Azukizaky nad Nobuhidem, následující rok onemocněl a zemřel.

V roce 1612 mu byla jeho synem Iejasuem posmrtně udělena hodnost dainagona.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matsudaira Hirotada na anglické Wikipedii.

  1. TURNBULL, STEPHEN R. Battles of the samurai. London: Arms and Armour Press 126 pages s. Dostupné online. ISBN 0-85368-826-5, ISBN 978-0-85368-826-6. OCLC 20798345 Turnbull, Stephen (1987). Battles of the Samurai. Arms and Armour Press. p. 34. ISBN 0853688265.