Hirotada Macudaira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hirotada Matsudaira
Hrob Hirotady Matsudairy v Daiju-ji v Okazaki, Aichi
Hrob Hirotady Matsudairy v Daiju-ji v Okazaki, Aichi
Narození 9. června 1526
Úmrtí 3. dubna 1549 (ve věku 22 let)
Místo pohřbení Daiju-ji v Okazaki, Aichi
Manžel(ka) Odai no Kata, Makihime
Děti Iejasu Tokugawa, Tadamasa Matsudaira, Esai, Yadahime, Iemoto Matsudaira, Ichibahime, Chikayoshi Matsudaira
Rodiče Kijojasu Matsudaira a Haruhime
Příbuzní Nobujasu Macudaira, Hidetada Tokugawa, Hidejasu Júki, Tadajoši Macudaira, Tadateru Macudaira, Macučijo Macudaira, Senčijo Macudaira, Jošinao Tokugawa, Jorinobu Tokugawa, Jorifusa Tokugawa, Kamehime, Tokuhime, Furi-hime, Nobujoši Takeda, Ichi-hime, Mate-hime a Tobai-in (vnuci)
Funkce daimjó
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matsudaira Hirotada (松平 広忠, 9. června 15263. dubna 1549) byl pánem hradu Okazaki v provincii Mikawa, v Japonsku během období Válčících států (16. století).

Nejznámější je jako otec Tokugawy Iejasua, zakladatele šogunátu Tokugawa. [1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Hirotada byl synem Kijojasua Matsudairy (7. hlavy klanu Matsudaira ). Ve svém dětství byl znám jako Senshōmaru, Senchiyo a Jirōzaburō.

Poté, co byl jeho otec v roce 1537 zavražděn, byl Hirotada svěřen do ochrany vazalovi Abemu Sadayoshimu. Když dospěl, spojil se Hirotada s klanem Imagawa a s jeho pomocí byl dosazen na hrad Okazaki. Spojenectví s Imigawy ho přivedlo do konfliktu s klanem Oda. V roce 1540 Nobuhide Oda napadl a obsadil hrad Nanjo, který byl držen klanem Matsudaira. Pomáhal mu Tadamasa Mizuno. Odův syn, Oda Nobuhiro, byl poté dosazen jako pán hradu.

V roce 1541 si Hirotada vzal Okichi, svou neteř a sestru Tadamichiho Mizuna. Rok nato se jim narodil syn, později známý jako Iejasu Tokugawa . Ve stejném roce se Hirotada připojil k Jošimotovi Imagawovi během tažení proti Nobuhidemu, ale v první bitvě u Azukizaky byl poražen. Jeho strýc Matsudaira Nobutaka se vzbouřil a v roce 1543 se připojil k Nobuhidemu. Hirotada měl vážný spor se svým tchánem Tadamasou a v roce 1544 se rozvedl s Okichi. Poté se oženil s dcerou Yasumitsua Tody. I když společně s Imigawy vyhrál v druhé bitvě u Azukizaky nad Nobuhidem, následující rok onemocněl a zemřel.

V roce 1612 mu byla jeho synem Iejasuem posmrtně udělena hodnost Dainagona.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matsudaira Hirotada na anglické Wikipedii.

  1. TURNBULL, STEPHEN R. Battles of the samurai. London: Arms and Armour Press 126 pages s. Dostupné online. ISBN 0-85368-826-5, ISBN 978-0-85368-826-6. OCLC 20798345 Turnbull, Stephen (1987). Battles of the Samurai. Arms and Armour Press. p. 34. ISBN 0853688265.