Hiro (fotograf)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hiro
Narození3. listopadu 1930
Šanghaj
Úmrtí15. srpna 2021 (ve věku 90 let)
Erwinna
Povolánífotograf a módní fotograf
OceněníCena Lucie (2005)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Jasuhiro Wakabajaši je japonské jméno, v němž Wakabajaši je rodové jméno (příjmení).

Jasuhiro Wakabajaši (若林 康宏, Wakabayaši Jasuhiro), profesionálně známý jako Hiro (ヒロ), (3. listopadu 193015. srpna 2021)[1] byl americký fotograf narozený v Japonsku. Byl známý svou fotografií módy a zátiší od poloviny 60. let 20. století.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hiro se narodil v Šanghaji v roce 1930 japonským rodičům. Hiroova rodina se vrátila do Japonska z Číny na konci druhé světové války. V roce 1954 odešel do Ameriky a krátce se zapsal na školu moderní fotografie v New Yorku. Se školou však nebyl spokojen a vyučil se ve studiu Lestera Bookbindera a Reubena Samberga. Na konci roku 1956 začal pracovat pro módního fotografa Richarda Avedona. Přibližně ve stejnou dobu se Hiro setkal s Alexejem Brodovičem, uměleckým ředitelem v Harper's Bazaar, a nějakou dobu pracoval jako jeho asistent během Brodovičovy laboratoře designu na škole The New School.

Na konci roku 1957 už Hiro nebyl Avedonovým asistentem a zahájil vlastní kariéru. Během několika málo let se Hiro stal módním fotografem sám o sobě. V letech 1956 až 1975 přispíval jako štábní fotograf Harper's Bazaar a v roce 1969 ho Americká společnost mediálních fotografů vyhlásila za fotografa roku. Jednou z jeho raných nejznámějších fotografií je obraz diamantového náhrdelníku Harryho Winstona umístěného na skotu.[2] Neskutečné a jedinečné Hiroovy fotografie se vyznačují svou elegancí a čistým vzhledem. Používá neobvyklé osvětlení, srovnání neočekávaných prvků a své zvláštní použití barev.

Obchodní časopis American Photographer mu věnoval v roce 1982 celé vydání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hiro (photographer) na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Richard Avedon (editor), Hiro a Mark Holborn. Hiro: Photographs. Bulfinch Press. ISBN 0821225928

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]