Hiawatha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o historické postavě. Možná hledáte: Píseň o Hiawathovi od H. W. Longfellowa.
Hiawatha
Portrét
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hiawatha (v jazyce Irokézů Ten, který dělá řeky)[1] byl historickým irokézským osvíceným vůdcem, žijícím patrně v 15. či 16. století. Pocházel z mohawského mocného klanu Želv, ale měl vůdčí postavení také u Onondagů.

Podle tradičních vyprávění si uvědomoval zbytečnost bojů mezi kulturně spřízněnými kmeny severovýchodu a společně s prorokem Déganawindou (Velkým mírotvůrcem) se úspěšně pokusili nabídnout znepřáteleným kmenům Velký mír. Ten vedl posléze k zformování Irokézské Ligy – původně pěti, posléze šesti indiánských „národů“ v 16. století.

V dané oblasti se tak stala tato konfederace Onondagů, Mohawků, Oneidů, Kajugů, Seneků a Tuskarorů nejsilnějším politickým útvarem (v literatuře občas zmiňován jako raný státní útvar[2]). Hiawatha mimo jiné zavedl směnnou symbolickou hodnotu wampumových pásů a pevná pravidla – zákony omezující i původní zvyky některých kmenů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZELENÝ, Mnislav; Indiánská Encyklopedie, Praha – Albatros 1994, ISBN 80-00-00415-1 s.56, s. 107–108
  2. KANDERT, J.; „My“, příslušníci civilizovaných národů, a „oni“, příslušníci kmenů, in Vesmír 2003 r. 82/2003, č.4, s.226–232, ISSN 1214-4029 dostupný také na: http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/1651

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]