Hans Hörbiger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hans Hörbiger
Hanns Hörbiger.jpg
Narození29. listopadu 1860
Atzgersdorf
Úmrtí11. října 1931 (ve věku 70 let)
Liesing
Místo pohřbeníFriedhof Mauer
Povoláníinženýr, spisovatel a astronom
DětiAttila Hörbiger
Paul Hörbiger
PříbuzníAlois Hörbiger (dědeček)
Christiane Hörbiger, Elisabeth Obonya a Maresa Hörbiger (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hans Hörbiger (29. listopadu 1860, Atzgersdorf (dnes Vídeň) - 11. října 1931, Mauer (taktéž Vídeň)) byl znám jako propagátor pseudovědecké teorie založené na věčném zápasu mezi ledem a ohněm (Welteislehre, Teorie světového ledu). Z této teorie vycházela část nacistické ideologie.

Hörbiger vystudoval technologii ve Vídni a poté pracoval v Budapešti jako kreslič a asistent. V roce 1894 vynalezl nový typ závěru pump a kompresorů, díky čemuž se stal finančně nezávislým.

V roce 1913 publikoval spolu s několika dalšími přáteli sedmisetstránkovou knihu Ledová kosmologie, popisující jeho kosmologickou vizi. V roce 1925, kdy už bylo jeho dílo poměrně známé, obeslal německé vědce dopisem, kterým jim vyhrožoval, pokud nepřijmou jeho teorii. V té době už k jeho příznivcům patřil i Adolf Hitler a počet lidí, kteří jeho myšlenkám věřili, strmě rostl. Vydal ještě několik knih a svou teorii propojil s nacistickým učením o rasách.

Hörbiger zemřel na rakovinu v roce 1931.

Jeho učení se stalo jednou z idejí výzkumného ústavu SS Ahnenerbe.

Hörbigerova kosmogonie[editovat | editovat zdroj]

Podle Hörbigera ve Vesmíru probíhá věčný souboj ledu a ohně. Všechny planety kromě Země jsou z ledu. Sluneční skvrny jsou krátery po dopadu ledových balvanů. Dnešní Měsíc byl Zemí zachycen asi před dvanácti tisíci lety a není první družicí této planety. Také je z ledu. Toto přitáhnutí Měsíce způsobilo biblickou potopu, při níž zároveň zanikla Atlantida. V minulosti měly být přitaženy již tři družice, z nichž každá se nakonec na Zemi zřítila. Stejným způsobem se má v budoucnu zřítit i dnešní Měsíc.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Georg Markus: Die Hörbigers. Biografie einer Familie, Amalthea Verlag 2006. ISBN 3-85002-565-9
  • Nagel, Brigitte: Die Welteislehre. Ihre Geschichte und ihre Rolle im "Dritten Reich". Stuttgart: GNT-Verlag 2. Aufl. 2000 [1. Aufl. 1991], ISBN 978-3-928186-55-1.
  • Christina Höfferer a Andreas Kloner: Hörbiger. Eine Familienaufstellung. ORF-Radiofeature 2008, 54 Min.