Hans Hörbiger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hans Hörbiger
Hanns Hörbiger.jpg
Narození 29. listopadu 1860
Atzgersdorf
Úmrtí 11. října 1931 (ve věku 70 let)
Liesing
Děti Attila Hörbiger
Paul Hörbiger
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hans Hörbiger (29. listopadu 1860, Atzgersdorf (dnes Vídeň) - 11. října 1931, Mauer (taktéž Vídeň)) byl znám jako propagátor pseudovědecké teorie založené na věčném zápasu mezi ledem a ohněm (Welteislehre, Teorie světového ledu). Z této teorie vycházela část nacistické ideologie.

Hörbiger vystudoval technologii ve Vídni a poté pracoval v Budapešti jako kreslič a asistent. V roce 1894 vynalezl nový typ závěru pump a kompresorů, díky čemuž se stal finančně nezávislým.

V roce 1913 publikoval spolu s několika dalšími přáteli sedmisetstránkovou knihu Ledová kosmologie, popisující jeho kosmologickou vizi. V roce 1925, kdy už bylo jeho dílo poměrně známé, obeslal německé vědce dopisem, kterým jim vyhrožoval, pokud nepřijmou jeho teorii. V té době už k jeho příznivcům patřil i Adolf Hitler a počet lidí, kteří jeho myšlenkám věřili, strmě rostl. Vydal ještě několik knih a svou teorii propojil s nacistickým učením o rasách.

Hörbiger zemřel na rakovinu v roce 1931.

Jeho učení se stalo jednou z idejí výzkumného ústavu SS Ahnenerbe.

Hörbigerova kosmogonie[editovat | editovat zdroj]

Podle Hörbigera ve Vesmíru probíhá věčný souboj ledu a ohně. Všechny planety kromě Země jsou z ledu. Sluneční skvrny jsou krátery po dopadu ledových balvanů. Dnešní Měsíc byl Zemí zachycen asi před dvanácti tisíci lety a není první družicí této planety. Také je z ledu. Toto přitáhnutí Měsíce způsobilo biblickou potopu, při níž zároveň zanikla Atlantida. V minulosti měly být přitáhnuty již tři družice, z nichž každá se nakonec na Zemi zřítila. Stejným způsobem se má v budoucnu zřítit i dnešní Měsíc.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Georg Markus: Die Hörbigers. Biografie einer Familie, Amalthea Verlag 2006. ISBN 3-85002-565-9
  • Nagel, Brigitte: Die Welteislehre. Ihre Geschichte und ihre Rolle im "Dritten Reich". Stuttgart: GNT-Verlag 2. Aufl. 2000 [1. Aufl. 1991], ISBN 978-3-928186-55-1.
  • Christina Höfferer a Andreas Kloner: Hörbiger. Eine Familienaufstellung. ORF-Radiofeature 2008, 54 Min.