Hadovka (park)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městském parku v Dejvicích v Praze. O chráněném území na Tachovsku pojednává článek Přírodní park Hadovka.
Hadovka
Park Hadovka, od ulice U dejvického rybníčku
Park Hadovka, od ulice U dejvického rybníčku
Lokalita Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Park Hadovka v Praze-Dejvicích (pojmenovaný podle nedaleké usedlosti Hadovka) leží v údolí bývalého Dejvického potoka u Starých Dejvic, mezi vozovkami směrově rozdělených ulic Zavadilova a Velvarská. Napříč jej protínají ulice U dejvického rybníčku, Starodejvická a Komorní. Je součástí zeleného pásu, v němž navazuje na park ležící mezi Evropskou a Velvarskou ulicí v úseku od Gymnasijní ke Kanadské ulici, na západní straně pak navazuje pás parků podél ulice Na rozdílu.

Park byl vytvářen od roku 2000 v souvislosti s výstavbou komplexu kancelářských budov Office Park Hadovka, stojícího severně od východní části parku, mezi Velvarskou a Evropskou ulicí. Park navrhl architekt Luboš Pata, na realizaci se podílely společnosti skupiny Hochtief a společnost Navatyp, investorem městská část Praha 6. V roce 2000 byla otevřena východní část parku, v roce 2004 byla otevřena i střední část parku a východní část byla osazena sochami. Na místě bývalo zahradnictví a skleníky.[1]

Park je travnatý se skupinami stromů a asfaltovanými stezkami. Ve východní a střední části se parkem hadovitě vlní podélná stezka, křižovaná převážně rovnými příčnými stezkami.

Ve východní části (označované „Park sochy Hadovka“, mezi ulicemi Kanadskou a Komorní, resp. Proboštskou) bylo v červnu 2004 osazeno 7 soch, které byly vybrány v rámci výtvarné soutěže. Příčné pásy hájků a travnatých ploch se sochami odpovídají pravidelnosti křídel Office Parku Hadovka. Mottem k vytvoření soch bylo Sdílení cesty jako komunikace, jako klikatá cesta parkem, časem, myšlenkami, životem a vztahy, jež odkazuje také na sdílení komerčního projektu office parku se současným vytvořením kvalitního prostoru veřejné zeleně.

Ve střední části (označované „Park dětské hřiště Hadovka“, mezi Komorní a Starodejvickou ulicí) je ohrazené hřiště pro věkovou skupinu 2–12 let, různé herní prvky pro děti ve věku od 5 do 15 let pítko, stupňovitý amfiteátr a dlážděné logo Hadovky.

V části západně od Starodejvické ulice je běžný park bez speciálního určení.

Sochy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Park Hadovka Archivováno 24. 2. 2011 na Wayback Machine, Praha zelená, Útvar rozvoje hlavního města Prahy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]