Gruffydd ap Llywelyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gruffydd ap Llywelyn
král Walesu
Doba vlády 10555. srpen 1063
Narození cca 1007
Úmrtí 5. srpen 1063
Snowdonia
Pohřben
Královna Edita z Mercie
Potomci Maredudd ap Gruffydd
Idwal ap Gruffydd
Nesta verch Gruffydd,
Otec Llywelyn ap Seisyll
Matka Angharad ferch Maredudd

Gruffydd ap Llywelyn (cca 10075. srpen 1063) byl vládcem celého Walesu od roku 1055 až do své smrti a byl jedním z mála panovníků, který toho dosáhl.

Gruffydd byl starším synem Llywelyna ap Seisylla, který ovládal království Gwynedd a Powys. Po jeho smrti roku 1023 se králem Gwyneddu stal Iago ab Idwal ap Meurig a Gruffydd se o něco později stal panovníkem Powysu.

Roku 1039 byl Iago ab Idwal zabit svými muži a Gruffydd se tak stal i panovníkem Gwyneddu. Krátce poté překvapil mercijské vojsko a zničil je. Roku 1041 napadl sousední velšské království Deheubarth a porazil jeho panovníka i když byl později nucen odsud se stáhnout.

Roku 1055 se mu podařilo, získal kontrolu nad Deheubarthem znovu. Spolu se svým příbuzným synem hraběte z Mercie, který byl vyhnán ze svého panství, vyrazili na Hereford. Po cestě vyplenili krajinu v okolí Monmouthu a u Herefordu se střetli s vojskem hraběte z Herefordu, které bylo vyzbrojeno v normanském stylu, ale 24. října ho Gruffyddovo vojsko porazilo.

V té době také obsadil Morgannwg a Gwent spolu s bohatými oblastmi poblíž hranic s Anglií. Roku 1056 porazil anglické vojsko u Glastonbury a tím potvrdil svou vládu nad celým Walesem.

Gruffydd dosáhl dohody s Eduardem III., ale smrt jeho spojence, hraběte z Herefordu roku 1062 jeho pozici oslabila. Na konci roku 1062 obdržel Harold Godwinson svolení k náhlému útoku na jeho dvůr v Rhuddlanu. Gruffydd byl téměř zajat, ale byl varován a podařilo se mu uniknout na jedné z lodí na moře. Následující rok zaútočili Angličané ve dvou směrech – na jih i na sever země. Gruffydd byl nucen hledat útočiště v Snowdonii, ale podle Brut y Tywysogiona byl 5. srpna 1063 zabit svými vlastními muži.

Jeho panství bylo poté rozděleno na tradiční království. Bleddyn ap Cynfyn a jeho bratr Rhiwallon se dohodli s Haroldem a stali se panovníky Gwyneddu a Powysu. Když byl Harold v bitvě u Hastingsu roku 1066 poražen stáli Normané proti dvěma královstvím, místo jednoho sjednoceného.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gruffydd ap Llywelyn na anglické Wikipedii.