Gran Paradiso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o vrcholu v Grajských Alpách. O kódovém označení internetového prohlížeče Mozilly Firefox 3.0 pojednává článek Mozilla Firefox.
Gran Paradiso
Severozápadní stěna Gran Paradiso
Severozápadní stěna Gran Paradiso

Vrchol 4061 m n. m.
Prominence 1879 m
Izolace 44,6 km → Grandes Jorasses
Seznamy Ultraprominentní hory
Alpské čtyřtisícovky
Poznámka nejvyšší hora Grajských Alp
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ItálieItálie Itálie
Pohoří Grajské Alpy
Souřadnice
Gran Paradiso
Gran Paradiso
Prvovýstup 4. Září 1860 průvodci J. Payot a J. Tairraz se skupinou
Typ ledovcový masiv
Hornina rula
Povodí Dora Baltea
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gran Paradiso je nejvyšší vrchol (4061 m) pohoří Grajské Alpy ležící v Itálii v regionech Valle d'Aosta a Piemonte. Český název Gran Paradiso znamená Velký ráj a nevztahuje se pouze na jediný vrchol, ale jmenuje se tak také celé území Národního parku Gran Paradiso. Vrchol je sevřen třemi ledovci (Tribolazzione, Laveciau a Gran Paradiso). Výstupy klasickými cestami jsou vysokohorskými túrami. Vrchol patří mezi nejsnadněji dostupné čtyřtisícovky Alp.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hora byla poprvé vylezena v 4. září 1860 průvodci J. Payotem a J. Tairrazem s Johnem Cowellem a W. Dundasem jako klienty (od jihozápadu). „Madonna“ na vrcholu byla vztyčena 4. července 1954, kdy tímto alpští průvodci, alpinisté a kněží, stvrdili, že je Gran Paradiso nejvyšší čtyřtisícovkou ležící pouze na italském území. Severozápadní stěna a levý skalní hřeben byly poprvé vylezeny skupinou: L. Bon, R. Chabot a A. Cretier dne 11. června 1930. Kompletní průstup severozápadní stěnou provedli C. Bertolone, F. Cappa a G. Giorda v roce 1958. Vrcholová madona byla nedávno restaurována ve Florencii.

Výchozí body[editovat | editovat zdroj]

Pont (1960 m)
Malá osada, která je součástí roztroušené obce Valsavarenche ležící ve stejnojmenném údolí. Konec sjízdné silnice vedoucí z Arvieru v údolí Aosty. V okolí velké parkoviště, kemping, hotel a informační středisko. Volné táboření je zakázáno, spaní pod širákem je tolerováno.
Cogne (1534 m)
Cogne je obec s 1469 obyvateli v údolí Valle di Cogne. Obec je výborným odrazovým můstkem k túrám mířícím na Gran Paradiso od východu. Cogne je jedno ze správních měst národního parku. Také zde je na břehu řeky Eyvia k dispozici kemping.

Výstupové trasy[editovat | editovat zdroj]

 • Severozápad
  Cesta od severozápadu vede od chaty Rif. Chabod - 2750 m. Přístup na chatu Rif. Chabod je přímo od kempu („Gran Paradiso“) v údolí Valsavarenche. Od chaty pokračuje stezka až k ledovci Laveciau (mačky, cepín a lano jsou samozřejmostí vybavení). Ledovec není strmý, chodník však na něm míjí několik velkých trhlin. Takto až na vrchol. Pod vrcholovou pyramidou krátké skalní lezení obtížnosti I-II. UIAA. Délka : Valsavarenche - Rif. Chabod (3 hod.) - Gran Paradiso (4 hod.) - sestup (5 hod.) Celkem 12 hod.
 • Jihozápad
  Trasa z této strany je daleko frekventovanější. Z Pontu vystoupíme vzorně udržovanou pěšinou až na chatu Rif. Vittorio Emanuele - 2732 m. Chata má 120 lůžek a je majetkem spolku CAI. Vzhledem připomíná letecký hangár. Od chaty se pokračuje sutovištěm až k ledovci Ghiacciao del Gran Paradiso. V sedle se cesta spojí s trasou od chaty Chabod a stejně stoupá na vrchol. Délka : Pont - Rif. Vittorio Emanuele (2 hod.) - Gran Paradiso (4,30 hod.) - sestup (6 hod.) Celkem 12 - 13 hod.
 • Východ
  Cesta od východu je nejtěžší klasickou turistickou trasou. Je ohodnocena obtížností PD- s lezením ve stupni max. II.UIAA. Cesta vede z Cogne dlouhou dolinou Valnontey. Později prudce stoupá k bivaku Carlo Pol (3183 m). Pokračuje po ledovci Tribolazzione až do sedla pod Roccia Nera (3873 m), kde se spojuje s oběma předešlými stezkami.
 • Severozápadní stěna
  Ledová stěna vysoká 600 metrů. Oficiální hodnocení obtížnosti je D s maximální strmostí svahu až 55°.
 • Východní stěna
  Je mixová cesta s výškou stěny 400 metrů. Obtížnost AD+. Trasa výstupu protíná sněhový žleb se strmostí 50°. Nástup z doliny Valnontey přes bivak Carlo Pol.

Mapy[editovat | editovat zdroj]

 • Kompass č. 86 (Gran Paradiso) - 1:50 000
 • IGC č. 3 (Parco Nazionale del Gran Paradiso) - 1:50 000

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]