Přeskočit na obsah

Gloucesterská katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gloucesterská katedrála

Gloucesterská katedrála se nachází na severním okraji anglického města Gloucester poblíž řeky. Jejím předchůdcem bylo opatství Svatého Petra, založené roku 678 nebo 679.

Základy současné katedrály byly položeny za opata Serla (10721104), který se později stal jejím prvním děkanem. Katedrála mimo jiné obsahuje mozaikové okno s prvním vyobrazením golfu, které pochází z roku 1350. Je zde i řezba lidí hrajících míčovou hru, která je považována za jednu z prvních maleb středověkého fotbalu.

Základním slohem katedrály je normanský sloh s doplňky v různých stylech gotické architektury. Je dlouhá 126 m a široká 43,5 m s nádhernou centrální věží pocházející z 15. století, která se vypíná do výšky 67,5 m a je korunována čtyřmi elegantními věžičkami. Hlavní chrámová loď je normanská stavba z raněgotickou střechou. Krypta je jednou ze čtyř půlkruhových katedrálních krypt a Anglii. Jižní krytý vstup je postaven v perpendikulárním slohu, se zdobeným stropem, podobně jako severní příčná chrámová loď. Kruchta se vyznačuje perpendikulárním slohem navršeným na původní normandský.

Nejzajímavějším památníkem je baldachýnová hrobka Eduarda II., který byl zavražděn v nedalekém hradu Berkeley. Z příjmů od poutníků k tomuto hrobu byly vyzdobena tato hrobka i její bezprostřední okolí. V nedaleké kapli je umístěn i náhrobek Roberta Curthose, nejstaršího syna Viléma I. a velkého mecenáše opatství.

Točil se zde také Harry Potter a Kámen mudrců.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Gloucesterská katedrála na Wikimedia Commons

Šablona:Geo dms