Ghazi I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ghazi I.
irácký král
Portrét
král Ghazi
Doba vlády8. září 19334. duben 1939
Úplné jménoGhazi bin Faisal al-Hášimí
Narození12. března 1912
Mekka
Úmrtí4. května 1939 (ve věku 27 let)
Irák
PředchůdceFajsal I.
NástupceFajsal II.
ManželkaAlija bint Alí
PotomciFajsal II.
DynastieHášimovci
OtecFajsal I.
MatkaHuzaima bint Nasser
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ghazi I. (arabsky: غازي الأول, Ġāzī bin Fayṣal, také Gházi, 12. března 1912, Mekka4. dubna 1939) byl v letech 19331939 irácký král. Panoval pouze 6 let jelikož se stal obětí autonehody při níž zemřel. Pocházel z dynastie Hášimovců.

Byl jediným synem prvního moderního iráckého krále Fajsala. Gháziho ženou a iráckou královnou byla jeho sestřenice Alija, která byla dcerou hidžázského krále Alího. Jejich jediným synem byl Fajsal II, který po Ghaziho smrti nastoupil na trůn.

Roku 1933 jen rok po vyhlášení nezávislosti Iráckého království zemřel 8. září král Fajsal a na trůn nastoupil jeho syn Gházi, který však vládl jen do 4. dubna 1939, kdy zemřel při autonehodě. O této autonehodě se spekulovalo jako o atentátu, jelikož byl král v autě nalezen s prostřelenou hlavou. Během jeho vlády však vláda neuskutečnila kroky ke zrušení pobytu britských základen na iráckém území či o revizi anglo-irácké dohody.

Roku po smrti krále Gházího se králem stal jeho jediný, tehdy čtyřletý syn Fajsal, za kterého ale do jeho plnoletosti vládl jako regent jeho strýc (bratranc krále Gháziho) princ 'Abd al-llah.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Fajsal I.
Znak z doby nástupu Irácký král
19331939
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Fajsal II.