Galionová figura
Galionová figura je alegorické zpodobnění lodi ve formě figury (postavy, zvířete či mytické příšery) nacházející se na příďovém zobci, které se používalo na plachetnicích zejména v době od 16. do 19. století.
Ačkoli i dřívější lodě měly na přídi různé ozdoby (například vikinské drakkary z doby kolem 800–1100 n. l.), začaly být galionové figury všeobecně používány až v s nástupem galeon v 16. století. Bylo to dáno skutečností, že v předchozích obdobích neměly lodě na přídi patřičný prostor, kam by se tak velká figura mohla umístit.[1] Hrozivé dračí hlavy s vyceněnými zuby a vypoulenýma očima na vikinských lodích měly za úkol nejen vystrašit nepřátele, ale především ochránit loď před zlými duchy.[2]
Podobně jako tomu bylo u výzdoby na zádi, měla i figura na přídi mnohdy za úkol naznačit (ač často dosti komplikovaným způsobem) i těm, kdo neuměli číst, jaké je jméno lodi, a v případě námořních lodí i předvést bohatství a moc jejího vlastníka. V období rozkvětu baroka se některé řadové lodě pyšnily obrovskými galionovými figurami, jež mnohdy vážily i několik tun a někdy byly zdvojeny po obou stranách čelenu.
Také nazývaná ochechule.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Figurehead (object) na anglické Wikipedii.
- ↑ STACKPOLE, Edouard A. Figureheads & ship carvings at Mystic Seaport. [s.l.]: Marine Historical Association, 1964. Dostupné online.
- ↑ British Museum, Viking Ship's Figurehead, found in East Flanders
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- NOVOTNÝ, František. Plachty v ohni. Od Vikingů k Sinopu. 1000 let námořních bojů. Praha: Albatros, 2009. 413 s. ISBN 978-80-00-01873-7.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Galionová figura na Wikimedia Commons