GS1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
GS1
Logo GS1.svg
Vznik 26. dubna 1974
Právní forma association without lucrative purpose
Sídlo Brusel, Belgie
Oficiální web www.gs1.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GS1 je nadnárodní organizace zaměřená na navrhování a praktické zavádění globálních standardů, postupů a řešení k zlepšování efektivity a průhlednosti vztahu nabídky a poptávky v celosvětovém měřítku a napříč odvětvími. GS1 byla založena sjednocením Uniform Code Council (UCC), Electronic Code Council of Canada (ECCC) a EAN International. Sídlí v Bruselu, New Jersey a Ohiu. Jejími partnerskými organizacemi jsou UN/EDIFACT, AIM, ISO, CEN a NSA.

Systém GS1 je globálním standardem pro identifikaci, automatický sběr dat a jejich komunikaci mezi obchodními partnery. Zabývá se tvorbou globálních standardů a jejich implementací s cílem zvýšit efektivitu a transparentnost logistických a dodavatelsko-odběratelských řetězců na globální, ale zároveň také mezioborové úrovni. Hlavní sektory, kde je systém GS1 využíván, jsou maloobchod a rychloobrátkové zboží, logistika a doprava, spotřební elektronika, zdravotnictví, DIY, státní správa, obrana a bezpečnost, energetika. Systém GS1 je tvořen čtyřmi základními pilíři:

  • AutoID – zahrnuje oblast automatické identifikace a datových struktur (identifikace produktů – GTIN, obchodních a logistických jednotek v rámci hierarchie balení – EAN 128, SSCC, identifikaci subjektů – GLN, a další struktury – GRAI, GSRN, aj.)
  • eCom – zahrnuje standardy pro elektronickou komunikaci EDI – EANCOM a XLM
  • GDSN – představuje soubor standardů, metodik a postupů pro datovou synchronizaci kmenových dat o produktech a pro zajištění kvality dat
  • EPCglobal – je relativně nejnovější oblastí, která obsahuje standardy pro datový obsah RFID tagů a definuje celkovou architekturu pro využívání RFID technologií, včetně EPC-IS, ONS a Discovery services. Koncept EPCglobal je aktuálně jediným funkčním řešením v rámci Internetu věcí (Internet of Things).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]