Přeskočit na obsah

Fulfillment centrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Fulfillment centrum (distribuční centrum) je skladový prostor pro výrobky prodávané přes internetový obchod nebo tržiště jako Amazon či, Ebay Termín se začal používat v devadesátých letech 20. století. Většinou se používá pro označení firem, které se specializují na skladování a vybavování prodaného zboží pro jiné firmy. Provozovatel fulfillment centra tedy zboží balí a posílá koncovému zákazníkovi. Část služeb je obdobná jako u běžných dodavatelů tzv. Logistiky třetí strany.

Interní vs. externí fulfillment[editovat | editovat zdroj]

Některé podniky, jako například Amazon, mají vlastní neboli interní fulfillment centrum, zatímco malé e-commerce firmy často outsourcují fulfillment služby externímu dodavateli. Velké podniky s vlastním fulfillment centrem také mohou zajišťovat skladování a vysílání objednávek pro další prodejce. Příkladem je též Amazon, který nabízí fulfillment služby jiným společnostem.[1] Stejný systém rozesílání jako Amazon nabízí v ČR taktéž Alza, která v rámci svého programu Alza Partner nabízí rozesílání zboží za zákazníka.

Používání externích fulfillment center zpopularizoval již zmíněný Amazon, kdy v dnešní době existuje již celá řada externích poskytovatelů fulfillment služeb, tzv. fulfillment center. V porovnání s provozem vlastního skladu odpadá řada nákladů, které s provozem vlastního skladu souvisí. Jedná se především o nájem, pracovní sílu a vybavení skladu (software, hardware). Na druhou stranu si fulfillment centrum účtuje poplatek za zpracování každé zásilky. Záleží tedy na konkrétním případu, zdali se vyplatí provoz vlastního skladu oproti outsourcingu logistiky skrze fulfillment centrum. [2]

Typy fulfillment center[editovat | editovat zdroj]

V minulosti bylo fulfillment centrum obvykle spojeno s plněním větších obchodních objednávek pro maloobchodníka nebo distributora. V současné době s růstem e-commerce vznikly distribuční centra, která se zaměřuji jenom na plnění menších objednávek pro koncového zákazníka. Také existuje menší část fulfillment center[3], která se věnuje specifickému odvětví, jako například kosmetika nebo omezuje klienty v počtu SKU, neboli Stock Keeping Units.[4]

Za zmínku stojí také speciální obchodní model e-commerce, který se nazývá dropshipping. Podstatou dropshippingu je případ, ve kterém přímý výrobce skladuje a výbavuje objednávky koncovému zákazníkovi, přičemž zákazník výrobek nakupuje přes eshop třetí strany. V takovém případě výrobce také může využívat služeb dalšího fulfillment centra, který výrobek skladuje a posílá koncovému zákazníkovi od jména e-shopu, na které výrobek koupili.

Procesy, které fulfillment centrum pokrývá[editovat | editovat zdroj]

Fulfillment centrum zajišťuje následující procesy:[5]

  • Skladování – Centra poskytují skladovací prostor pro své zákazníky a zajišťují se skladováním spojenou logistiku, jako přejímka zásob, třídění a vychystávání zboží.
  • Balení produktu – Příprava zboží k odeslání, což znamená finální balení pro odeslání, včetně štítkování, přibalení marketingových materiálů, ozdobení krabice etc.
  • Odeslání – Fulfillment centra spolupracují s různými přepravními společnostmi. Ty si zboží z centra vyzvedávají a doručují. Příkladem může být PPL, Česká pošta, nebo Zásilkovna.
  • Zpětná logistika (reverzní logistika) – Při reklamaci nebo vracení zboží zákazníkem fulfillment centrum zajišťuje zpětnou logistiku a případnou náhradu produktu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fulfillment by Amazon (FBA) | Learn about FBA for Amazon sellers. sell.amazon.com [online]. [cit. 2020-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Co je to fulfillment a proč jej využívat?. Fulfillment by Authentica [online]. 2021-01-15 [cit. 2021-01-26]. Dostupné online. 
  3. Fulfillment centrum vs logistický sklad. www.dobralogistika.cz [online]. [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. 
  4. SKU - Stock Keeping Unit - Firemnislovnik.cz. www.firemnislovnik.cz [online]. [cit. 2020-05-29]. Dostupné online. 
  5. Pět důvodů, proč při expanzi do zahraničí zvolit externí fulfilment centrum – Prodávej v UK [online]. [cit. 2020-05-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-10. (anglicky)