Fruko-Schulz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fruko-Schulz
Fruko-Schulz.jpg
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Adresa sídlaJindřichův Hradec, Česko
Identifikátory
Oficiální webwww.fruko.cz/en/homepage
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fruko-Schulz s.r.o. je česká firma působící v Jindřichově Hradci a zabývající se výrobou alkoholických nápojů od roku 1898. Patří mezi pět největších výrobců lihovin v České republice[1] a je členem Unie výrobců a dovozců lihovin.[2] Společnost navázala na tradici původního výrobce - firmy Moritz Schulz - výroba ovocných vín. Tato firma byla prvním výrobcem ovocných a dezertních vín v Rakousko-Uhersku. S narůstající výrobou vybudoval pan Schulz pro lisovnu ovoce rozsáhlé sklepy se skladovací kapacitou pro ovoce. Popularita a prodejnost jeho vín mu umožnily koupit i pivovar v Kardašově Řečici, kam později přemístil lisovnu barevného ovoce.

Po znárodnění firmy M. Schulz v roce 1948 firma byla přiřazena ke skupině Jihočeská Fruta se sídlem v Českých Budějovicích, která se skládala z řady dalších závodů s různým výrobním zaměřením. Celkem tato společnost spravovala 6 závodů s orientací na výrobu konzerv, paštik, kečupů atd.

Jindřichohradecký závod se dostal do povědomí obyvatelstva zejména výrobou jindřichohradeckého rumu, který si získal značnou oblibu díky své výtečné kvalitě a chuti. Je znám jako "rum s plachetnicí", a proto si společnost chrání podobu této plachetnice ochrannou známkou. Závod na výrobu lihovin, ovocných vín a sirupů se však začal postupně osamostatňovat, až se od společnosti Jihočeská Fruta odtrhl úplně. Zřídil si znovu svůj lihovar a lisovnu v Kardašově Řečici a začal se plně rozvíjet.

V roce 1990 vznikl samostatný státní podnik FRUKO Jindřichův Hradec s. p. V roce 1993, kdy v restituci syn původních majitelů Rudolf Schulz dostal zpět provoz v Jindřichově Hradci, vznikla společnost Fruko - Schulz spol. s r.o.

V polovině devadesátých let společnost postupně opustila staré výrobní prostory v historickém centru Jindřichova Hradce a převedla hlavní část výroby do nového objektu na Jiráskově předměstí.  V roce 1993 dostal v restituci likérku potomek původních majitelů Rudolf Schulz a v roce 2003 ji od něj odkoupili její manažeři.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZUNTYCH, Zdeněk. Fruko-Schulz zdraží lihoviny. A nebude samo. ihned.cz [online]. 2007-3-12 [cit. 2012-9-23]. Dostupné online. 
  2. Zákazem prodeje lihovin v obchodech by likérky přišly o stamiliony. lidovky.cz [online]. 2012-9-13 [cit. 2012-9-23]. Dostupné online. 
  3. Historie firmy [online]. Fruko-Schulz [cit. 2012-09-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-06. 
  4. Fruko Schulz už zcela ovládli jeho manažeři. iHNed.cz [online]. 2003-5-5 [cit. 2012-9-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]