Freestyle Motocross

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Freestyle Motocross (též FMX) je druh motocyklového sportu, kde závodníci skáčou na skocích kaskadérské kousky s motorkami. Jedná se o velmi nebezpečný sport. Bohužel se to neobejde i bez zranění, někdy jsou velmi ošklivá. Závody se v České republice jezdí většinou v uzavřených halách, kde jsou uměle vytvořeny skoky. Motorky jsou speciálně upraveny, aby se daly ve vzduchu dobře uchytit.

Závody[editovat | editovat zdroj]

V česku mezi nejznámější soutěže patří:

  • FMX Gladiator Games - je to freestyle motocrossová show, která spojuje vizuální zážitek a zábavu s jedním z nejextrémnějších sportů na světě. Loni slavila show 11. výročí. Show se odehrává každoročně v O2 Aréně v Praze. Každoročně do Prahy přijíždí světové hvězdy freestyle motocrossu.
  • Night of the jumps - je nejstarším a nejúspěšnějším sériovým závodem FMX v Evropě. Jedná se o mistrovství světa ve freestyle motocrossu. V posledních letech navštívilo tyto závody více než milion diváků. Závodů se účastní celosvětová špička, jezdci z Itálie, Norska, Francie, Švédska, Ameriky a Česka. Závody vždy zpestří contesty o nejlepší whip a skok do výšky.

Zakladatel FMX v České republice[editovat | editovat zdroj]

Petr Kuchař - již 41letý závodník, kaskadér, freestyle závodník přivedl roku 2000 freestyle motocross i do České republiky. Jeho největší úspěchy jsou vícenásobný mistr České republiky v motocrossu, superkrosu a ve freestyle motocrossu.

Zakladatel FMX ve světě[editovat | editovat zdroj]

Travis Pastrana - tzv. král freestyle motocrossu. Položil základy freestyle motocrossu a vymyslel většinou skoků. S freestyle motocrossem začal již jako čtrnáctiletý kluk. Jako první na světě dokázal skočit dvojité salto vzad (double backflip). Jeho největší úspěchy jsou vícenásobný vítěz X-Games, supercrossu, motocrossu.

Nejúspěšnější jezdci České republiky[editovat | editovat zdroj]

Jezdec Národnost Narozen FMX jezdí od Největší úspěchy
Libor Podmol CZE 1984 2002 Mistr světa ve FMX a medaile z X-Games
Petr Pilát CZE 1991 2001 Ve své době nejmladší, kdo skočil Backflip
Petr Kuchař CZE 1971 2000 Několikanásobný mistr České republiky ve Freestyle motocrossu
Martin Koreň CZE 1982 2002 5. místo World Cup Monster Jumps Německo

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.nightofthejumps.com/

http://www.fmxgladiatorgames.com/