Francis Fletcher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francis Fletcher
Narození 1. března 1814
Allerston, Yorkshire, Anglie, Spojené království
Úmrtí 7. října 1871
USA Dayton, Oregon, Spojené státy americké
Místo pohřbení Brookside Cemetery, Dayton, Oregon
Národnost Američan
Povolání farmář
osadník na Oregonské stezce
člen správní rady Willamette University
Manžel(ka) Elizabeth Smith
Rodiče William a Mary
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Francis Fletcher (1. března 1814 v Allerstonu, Yorkshire, Anglie – 7. října 1871 v Daytonu, Oregon) byl osadník v americkém státě Oregon a člen skupiny Peoria Party.

Narodil se v Allerstonu v anglickém hrabství Yorkshire a v jedenácti letech se s rodiči Williamem a Mary a se čtyřmi bratry přestěhoval do dnešního Nassagaweya Township v kanadské provincii Ontario. Ještě jako mladík se stěhoval do Peorie v americkém státě Illinois, kde se připojil k Peoria Party, se kterou cestoval na západ po Oregonské stezce. Do oregonského Willamettského údolí dorazil v roce 1840, kde si vyzvedl darovanou půdu na břehu Yamhillské řeky nedaleko svého životního přítele a spolucestovatele Amose Cooka. 2. května 1843 byli společně v Champoegu, kde tehdy hlasovali osadníci za vytvoření prozatímní oregonské vlády, která byla první americkou vládou západně od Skalistých hor.

V roce 1843 se oženil s Elizabeth Smith, která do Willamettského údolí přijela ještě ten rok po Oregonské stezce se svými rodiči, Andrewem a Polly Smithovými. Fletcherovi pak spolu vychovali osm dětí. V roce 1848 se Fletcher jako dobrovolník účastnil Kajuské války a později se dostal do správní rady Willamette University. V roce 1871 zemřel na své farmě nedaleko města Dayton v Oregonu. Jeho dům v Daytonu se nachází na Národním rejstříku historických míst.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francis Fletcher na anglické Wikipedii.