Fotbalová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fotbalová válka
Území Hondurastu, kde probíhala většina bojů
Území Hondurastu, kde probíhala většina bojů
trvání: 14. červenec - 18. červenec 1969
místo: hranice mezi Salvadorem a Hondurasem; Honduras
výsledek: Status quo ante bellum
mírová jednání
zřízení demilitarizovaného pásma
strany
Flag of El Salvador.svg Salvador Honduras flag 300.png Honduras
velitelé
Fidel Sánchez Hernández Oswaldo López Arellano

síla
30 000 vojáků
1 000 letadel
23 000 vojáků
600 letadel
ztráty
900 mrtvých 1 200 mrtvých

Fotbalová válka (španělsky: La guerra del fútbol) někdy také označovaná jako Stohodinová válka byl krátký ozbrojený konflikt mezi Salvadorem a Hondurasem, který se odehrál roku 1969. Bezprostřední příčinou byly násilné incidenty mezi obyvateli obou zemí, které propukly poté, co salvadorský národní fotbalový tým zvítězil nad honduraskou reprezentací v kvalifikačním zápase na Mistrovství světa ve fotbale 1970 v Mexiku.

Příčiny války[editovat | editovat zdroj]

Napětí mezi oběma zeměmi ale bylo dlouhodobého charakteru. Honduras má přibližně pětkrát větší území než Salvador, ale v 60. letech 20. století měl oproti němu skoro poloviční počet obyvatel. Z toho vznikaly problémy. V Salvadoru byl pro obyvatele nedostatek volné půdy, zatímco v sousedním Hondurasu jí byl využíván jen zlomek. Od počátku století tak docházelo k migracím salvadorských bezzemků do pohraničí Hondurasu, kde si pro sebe zabírali nikým nevlastněnou půdu. V roce 1969 již bylo v Hondurasu až půl milionu salvadorských imigrantů, což způsobovalo značné národnostní napětí, i mezistátní spory o pohraniční oblasti, v nichž převážná část imigrantů žila. Honduraská vláda se pokusila problém vyřešit pozemkovou reformou, a půdu vlastněnou Salvadorci zestátnila, aby ji potom mohla rozdat vlastním obyvatelům. Salvadorci museli své pozemky opustit, i ti, co za půdu zaplatili. Nucené stěhování provázely různé násilnosti a incidenty, což v Salvadoru vyvolalo odpor vlády i veřejnosti.

Vyhrocení situace[editovat | editovat zdroj]

Ve stejný rok probíhala kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1970 konané v Mexiku. Shodou okolností proti sobě měly nastoupit národní týmy obou zemí ve vyřazovacím dvojzápase. Pro obě země byla utkání otázkou národní hrdosti. V prvním zápase zvítězil Honduras na domácí půdě 1:0, ale v odvetě, hrané 15. června, zvítězil Salvador 3:0. Po odvetném zápase propuklo mezi obyvateli obou zemí mnoho násilných střetů, zejména salvadorští imigranti byli v Hondurasu silně terorizováni. 26. června obvinila salvadorská vláda Honduras z genocidy salvadorských přistěhovalců. V obou zemích probíhaly rozsáhlé nacionalistické kampaně.

Průběh války[editovat | editovat zdroj]

Dne 14. července salvadorská armáda zaútočila na Honduras, a tím vypukla mezi oběma zeměmi válka. Boje probíhaly na zemi i ve vzduchu. Protože obě země měly zaostalé vzdušné síly, odehrály se pravděpodobně naposledy v dějinách letecké bitvy za účasti vrtulových stíhaček. OAS – Organizace amerických států reagovala výzvou k vládám obou zemí k ukončení války a zavedením sankcí. Zhruba po 100 hodinách bojů došlo kvůli nátlaku OAS k ukončení bojů 18. července. Salvadorská vojska se již nacházela u Tegucigalpy, hlavního města Hondurasu, který v bojích utrpěl ponižující porážku. 20. července zprostředkovala OAS uzavření příměří mezi oběma státy. Začátkem srpna se všechna salvadorská vojska stáhla. Mírová smlouva byla podepsána 30. října 1980.

Následky války[editovat | editovat zdroj]

Na konci konfliktu bylo na salvadorské straně 900 mrtvých, převážně civilistů, přes 300 000 Salvadorců bylo vyhnáno ze svých domovů v Hondurasu. Utečenci se ve většině vrátili do již tak přeplněného Salvadoru. Honduras ztratil na 250 vojáků a okolo 2 000 civilistů přišlo o život. Boje probíhaly hlavně na honduraské půdě, takže tisíce místních obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Hranice mezi oběma zeměmi byla oficiálně uzavřena.

Následné události[editovat | editovat zdroj]

Situace uprchlíků v Salvadoru se stala postupem času zcela neúnosná. Vláda nebyla schopna pokrýt jejich základní potřeby. Problém se nakonec stal jednou z hlavních příčin vypuknutí Salvadorské občanské války o deset let později.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Rozhodující fotbalový zápas o postup se odehrál na neutrální půdě v Mexiku a Salvador v něm zvítězil 3:2 v prodloužení. Salvadorská fotbalová reprezentace následně zvládla i další fázi kvalifikace a probojovala se tak na mistrovství světa.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pejčoch, Ivo: Fotbalová válka,In Historie a plastikové modelářství, ročník 2002, číslo 1, str. 19-22.