Formula Student

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soutěžní model týmu eForce z ČVUT

Formula Student je studentská soutěž v konstrukci vozů formule. Studentské týmy z celého světa navrhují, konstruují a testují závodní vozy formulového typu a později s nimi závodí na prestižních závodních okruzích Evropy i Spojených států amerických. Cílem je navrhnout a postavit reálný závodní monopost pro rekreačního jezdce, prezentovat fiktivnímu investorovi a poté připravit fiktivní maloseriovou výrobu 1000 kusů.

Jediné dvě inovativní formy motorsportu jsou Formule 1 a Formula Student.“ Ross Brown[zdroj?]

Kategorie[editovat | editovat zdroj]

Kategorie E – electric[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2010 se závodů Formula Student účastní i formule s elektrickým pohonem. Vznikla pro ně samostatná kategorie a během posledních let zažila výrazný rozmach. V současné době jsou elektrické formule rovnocenní soupeři monopostů s motorem spalovacím a v mnohých disciplínách je porážejí. Vytvoření této kategorie přispělo a stále přispívá k výraznému rozvoji technologie v oblasti akumulace energie a elektrických pohonů a poskytuje podmínky pro vychování nejlepších konstruktérů, z nichž mnozí pak pokračují do stájí Formule 1, Formula E a podobným špičkám v oboru. Mnoho inovací používaných dnes v průmyslu i v motorsportu bylo vyvinuto právě konstruktéry vozidel Formule Student.

Typická elektrická formule této kategorie váží cca 200 kg bez pilota, disponuje výkonem až 80 kW a je navržená pro dojezd minimálně 22 km ostrým závodním tempem. Dnes už je běžné, že se používá pohon více kol, ať už pohon zadních kol dvěma motory nebo pohon všech čtyř kol. Mechanický diferenciál se v pokročilých konstrukcích již nepoužívá a každý motor, potažmo kolo, jsou řízeny zvlášť. Velkým oborem, který se zde otevřel a aktivně rozvíjí, je inteligentní řízení kontroly trakce. Nejlepší elektrické formule disponují celkovým točivým momentem přes 1000 Nm a dokáží zrychlit z 0 na 100 km za méně než 3 sekundy. Pro pohon se používají nejvíce synchronní motory s permanentními magnety, k řízení se používají měniče s výkonovými IGBT moduly a vektorovou regulací. Pro akumulaci energie se dlouhou dobu používaly prizmatické články topologie Li-Pol, ale v posledních letech začínají pronikat na trh cylindrické články Li-Ion v pouzdru 18650 s ještě lepšími parametry. Disponují energetickou hustotou přes 200 Wh/kg a výrazně vyšší bezpečností. Pro své výborné parametry jsou používané například i v nejlepším elektromobilu světa Tesla Model S.

V České republice existuje zatím pouze jeden tým, který elektrické formule úspěšně staví, a to je eForce FEE Prague Formula za podpory Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Formula Student je velmi komplexní a celkové hodnocení sestává z osmi disciplín. Jsou to disciplíny jak statické, tak dynamické. Z každé disciplíny je možné získat omezený počet bodů a celkové skóre vzniká jejich součtem.

Statické disciplíny[editovat | editovat zdroj]

 • Engeneering Design Report (150 bodů) - předmětem disciplíny je prezentace návrhu vozu a použitých konstrukčních řešení specialistům a špičkovým konstruktérům z oboru, kteří tvoří porotu. Posuzuje se technická vyspělost návrhu i inovace. Po vyhlášení výsledků poskytují posuzující zpětnou vazbu studentům, což je pro ně cenná zkušennost.
 • Cost Report a Sustainability Analysis (100 bodů) - analýza finančních nákladů na výrobu prototypu a finanční udržitelnost fiktivní maloseriové výroby v počtu 1000 kusů.
 • Bussiness Presentation (75 bodů) - prezentace vozidla a s ním spojených služeb fiktivnímu investorovi. V duchu soutěže se tým snaží zaujmout investora a nabídnout nejrůznější služby spojené s provozem monopostu s cílem dosáhnout maximální atraktivity. Například tým nabízí pronájem vozu na jeden den nebo celý víkend, s různým stupněm zázemí, i s různými doplňkovými službami. Hodnotí se kreativita a propracovanost.

Dynamické disciplíny[editovat | editovat zdroj]

 • Skid Pad (50 bodů)
 • Akcelerace na 75 metrů (75 bodů)
 • Autokros (150 bodů)
 • Endurance (300 bodů) a s ním spojený Fuel Efficiency (100 bodů)

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

2016[editovat | editovat zdroj]

 • Barrie, Ontario; v tomto závodu získal tým Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze eForce prvenství. Zvítězil ve všech 22 disciplínách závodu.[1]
 • Lincoln, Spojené státy americké; opět první místo týmu eForce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze; vítězství ve 21 z 22 disciplín.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Formula Student na anglické Wikipedii.

 1. Barrie, Ontario – 4. den, den vítězství! [online]. https://eforce.cvut.cz/cs/, 2016-06-06 [cit. 2016-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-09. (česky) 
 2. Elektrická formule z Prahy ovládla americké závody, jako jediná dojela. auto.idnes.cz [online]. 2016-06-23 [cit. 2016-07-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]