Filumenie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Švédská zápalková nálepka z roku 1903

Filumenie je sběratelský obor, věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších předmětů týkajících se zápalek. Filumenista (filumenistka) je sběratel oboru filumenie.

Vznik nálepek[editovat | editovat zdroj]

První sirky vynalezl Angličan Walker v roce 1827. První nálepka na nich vznikla roku 1829, byl to návod k použití. V českých zemích byla výroba zápalek zahájena v Sušici roku 1838, v roce 1840 bylo v Čechách 40 sirkáren. Výrobci využívali nálepek na krabičkách pro svou reklamu, někdy se objevily náměty vlastenecké.

Sběratelské hnutí[editovat | editovat zdroj]

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Sběratelům nálepek se zpočátku říkalo labelisté, nálepkáři. Pojmenování filumenista se rozšířilo po 2.světové válce. Sběratelé plochých zápalek mají označení filiperumenisté a sběratelé zápalkových krabiček kumyxafisté[1]

Ukázka sbírky zápalkových krabiček

První sběratelské kluby vznikaly ve světě na konci 19.století. V Československu hlavní impuls k rozvoji tohoto sběratelského oboru přišel z podniku SOLO Sušice v roce 1953, kdy u příležitosti tamní první výstavy zápalkových nálepek vydali pamětní aršík. Začaly vznikat první sběratelské kroužky (např.při ZV ROH), byly vydávány první katalogy. Masivnější rozvoj sběratelství v tomto oboru nastal díky iniciativě n. p. Sběrné suroviny v roce 1956, kdy při odevzdání starého papíru byly rozdávány čisté nálepky těm, kteří byli členy nějakého filumenistického kroužku.

Novější informace[editovat | editovat zdroj]

Vznikl i nový obor - kumyxafie - sběratelé celých (plných) krabiček se zápalkami. Výstavy nálepek se zápalek jsou organizovány i nyní. Existují i sběratelé historie a to nejenom pamětních aršíků (první vydaný po r.1945 byl u příležitosti I.výstavy ZN v Sušici - květnu 1953). Tyto vydávaly kluby, kroužky sběratelů a právě jejich historie se sbírá.

Český filumenistický svaz[editovat | editovat zdroj]

Český filumenistický svaz (ČFS) vznikal postupně v letech 1964-1968. V roce 1967 vznikl celostátní zpravodaj, který se roku 1969 přejmenoval na zpravodaj Filumenie. Dne 15. listopadu 1968 Ministerstvo vnitra schválilo organizační řád ČFS a měsíc poté se v Praze konala ustavující konference tohoto sběratelského svazu. V lednu 1969 došlo k rozdělení svazu na českou a slovenskou část. ČFS pak měl každoročně členské konference, organizoval anketu o nejhezčí nálepku roku. V roce 1971 měl 4630 registrovaných, platících členů. Předsedou byl v letech 1962 - 1975 let MUDr. Vlastimil Sovina, od roku 1976 Ing. Miloslav Vošta, od roku 1980 do roku 1992 Jiří Šperk.

Svaz měl uzavřenou patronátní dohodu s podnikem Sólo Sušice. V letech 1992-1993 došlo k odchodu mnoha členů z výkonného výboru, členská základna se začala snižovat, v roce 1994 na 2841 členů. Novým předsedou organizace se stal Zdeněk Coufal. V dalších letech se vytváří sběratelské oblasti, úbytek členů a zájmu veřejnosti o tento sběratelský obor trvale klesal. Pak došlo k nahrazení trojstupňového systému řízení na dvoustupňový (ústředí a kluby). V roce 2001 se konala 12. konference svazu, novým předsedou patnáctičlenného výboru se stal Josef Lux. Rok 2002 – stav členské základny jen 890 členů. V roce 2008 došlo k uzavření sirkárny Sušice, konference bylo rozhodnuto svolávat jednou za čtyři roky. Časopis Filumenie nadále vychází.

Muzeum sirek[editovat | editovat zdroj]

Na náměstí Svobody v Sušici je budova Muzeum Šumavy. V ní je od roku 1935 rozsáhlá expozice sušického sirkařství.[2]

Zajímavosti nálepek[editovat | editovat zdroj]

  • Na každé nálepce byl název Safety matches, v překladu Bezpečné zápalky
  • Nejdelší sérii nálepek 600 kusů vydal SSSR s náměty moskevského metra[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b AUTORSKÝ KOLEKTIV. Sběratelství. Praha: Svoboda, 1983. Kapitola Sběratelství lidové / 2, s. 6. 
  2. TOUŠLOVÁ, Iveta; PODHORSKÝ, Marek; MARŠÁL, Josef. Toulavá kamera 6. Praha: freytag&berndt, 2010. ISBN 978-80-7445-055-6. Kapitola Sirky, s. 146. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]