Filip III. Arrhidaios

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Filip III. Arrhidaios
Coins of Philip III Arrhidaeus. 323-317 BC.jpg
Narození 359 př. n. l.
Úmrtí 317 př. n. l. (ve věku 41–42 let)
Makedonie
Manžel(ka) Eurydice II of Macedon
Rodiče Filip II. Makedonský a Philinna
Příbuzní Alexandr Veliký, Kleopatra z Makedonie, Kynane, Tessalonika z Makedonie, Europa z Makedonie a Karanos (sourozenci)
Funkce faraon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filip III. Arrhidaios (řecky Φίλιππος Αρριδαίος; kolem 359 př. n. l.25. prosinec 317 př. n. l.) byl makedonským králem vládnoucím v letech 323317 př. n. l. Byl nelegitimním synem Filipa II. a nevlastním bratrem Alexandra Velikého.

Filip nebyl kvůli svému mentálnímu postižení schopen vládnout a díky svému nelegitimnímu původu nebyl Alexandrovi ani soupeřem v souboji o získání makedonského trůnu. Po Alexandrově smrti podporovali jeho nárok na trůn hlavně velitelé falangy v čele s Meleagrem, zatímco Perdikkás a velitelé jízdy chtěli za krále raději Alexandrova syna Alexandra Aiga. Nakonec bylo dosaženo kompromisu a králem se stal jak on, tak i Alexandrův syn.

Filip byl spíše loutkovou figurkou na trůně. Po zavraždění regenta Perdikka odjel spolu s Antipatrem, novým regentem, do Makedonie. Tam ho však po Antipatrově smrti a po dobytí Makedonie Polyperchontem dala zavraždit Olympias, matka Alexandra Velikého. O rok později byl pohřben se všemi poctami v Pelle.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Předchůdce:
Alexandr Veliký
Znak z doby nástupu Makedonský král
Filip III. Arrhidaios
323317
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alexandr IV.