Argeovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Argeovci byla makedonská královská dynastie, která je zároveň nejstarší známá dynastie v Makedonii, vládnoucí v letech 808309 př. n. l. Nejstarší známý historicky doložený její člen je Karanos, který vládl Makedonii na začátku 8. století př. n. l..

O několik století později Filip II. Makedonský během své vlády rozšířil moc Makedonie nad celé Řecko, ale až jeho synovi, Alexandrovi Makedonskému se podařilo dokončit toto sjednocení Řecka pod Makedonskou vládu a s jeho spojenými vojsky poté vyrazil na slavnou vojenskou výpravu, která ho dovedla až k hranicím Indie, přitom porazil perskou říši a osvobodil od její nadvlády Egypt.

V rozlišování panovnických rodů v Makedonii se v tomto období stáváme svědky přerodu jedné dynastie v novou, ačkoliv její členové jsou přímými potomky dynastie předcházející. Je to právě z důvodu Alexandrova tažení, které vytvořilo do té doby nevídanou říši, jejímž zakladatelem byl právě Alexandr Makedonský. V rámci Makedonie a Řecka samotného však byl vnímán jako další člen dynastie Argeovské, zatímco v dobytých územích byl považován za panovníka nové dynastie, v současnosti označované jako Makedonská.

Po jeho smrti se však moc jeho dynastie stala více-méně pouze formální a říše se rozpadla na několik států a i v Makedonii samotné byli nahrazeni novou dynastií, když byl Alexandr IV. Aigos zavražděn Kassandrem, který uchvátil vládu nad Makedonií a byl prvním panovníkem Makedonie z nové dynastie, Antipatrovské.

Členové dynastie[editovat | editovat zdroj]

Makedonská dynastie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]