Fidget spinner
Fidget spinner typ antistresové hračky. V jejím středu je ložisko, díky kterému se otačí zbytek hračky, ten může být z materiálů jako mosaz, nerezové oceli, titania, mědi či plastu. Byl prodáván jako hračka která má pomáhat lidem s různými problémy jako hyperaktivitou, ADHD, autismem, úzkostí či „vrtěním" – angličtině „fidgeting". Antistresovost této hračky je ale sporná, někteří odborníci s tímto tvrzením nesouhlasí.
Ačkoliv tato hračka byla vynalezena již v 90. letech 20. století, začala být velmi populární až v roce 2017.
Historie
Chemická inženýrka Catherine Hettingerová je označována za vynálezkyni fidget spinnerů. Sama však uznala, že její původní nápad nemá se současnou hračkou moc společného.[1] V roce 1993 podala společnost Hettinger patentovou přihlášku pro "spinningovou hračku". Hlavním cílem fidget spinners je zábava. Některé kousky jsou vyráběny hlavně s důrazem na vzhled, jiné hlavně pro "fidgeting".
Druhy
Existuje mnoho druhů fidget spinnerů, jako třeba svítící, s LED diodami nebo kovově lesklé. Nejpopulárnější jsou svítící fidget spinners s LED diodami, vyráběné v Londýně.[zdroj?]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fidget spinner na anglické Wikipedii.
- ↑ Antistresová hračka za pár stovek je hitem, vrásky dělá učitelům a rodičům. iDNES.cz [online]. 2017-06-03 [cit. 2017-06-03]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu fidget spinner na Wikimedia Commons