fdisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
fdisk
Fdisk.png
Typ softwarupříkaz MS-DOSu, CMD.EXE command, příkaz a partition editor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Počítačový program fdisk slouží k vytváření a rušení diskových oddílů na pevném disku (tzv. partitions). Informace o tomto rozdělení jsou ukládány do prvního sektoru pevného disku (s pořadovým číslem 0), který označujeme jako MBR (Master boot record).

fdisk pro DOS[editovat | editovat zdroj]

Spousta různých systémů DOS (např. MS-DOS, PC DOS, DR-DOS apod.) používají program pro manipulaci s oddíly jménem fdisk. Jméno vzniklo díky IBM, kde pevné disky nazývali „fixed disks“, čímž je odlišovali od disket, které obsahují pružný záznamový kotouč. Program fdisk pro DOS lze použít jen pro vytváření oddílů typu FAT. S příchodem systémů Windows 95, Windows 98 a Windows ME byl rozšířen o podporu oddílů typu FAT32.

Při spuštění fdisku s přepínačem /mbr bude do Master Boot Recordu (MBR) nacházejícím se v nultém sektoru pevného disku zapsán zavaděč systému MS-DOS (resp. Microsoft Windows).

Ukázka obrazovky programu fdisk pro DOS:

 Zobrazit informace o oddílech

  Aktuální jednotka pevného disku: 1

  Oddíl   Stav  Typ    Jmenovka    MB  Systém   Využití
   C: 1     A  PRI DOS         610  FAT32    50%
    2       EXT DOS         610        50%  Na disku je celkem 1221 MB místa (1 MB = 1 048 576 bajtů)


  Rozšířený oddíl systému DOS obsahuje logické jednotky DOS.
  Chcete zobrazit informace o logické jednotce (A/N)..............?[A]  	Stisknutím klávesy Esc vyvoláte opět možnosti programu FDISK

fdisk pro Linux[editovat | editovat zdroj]

V systému GNU/Linux existuje několik různých programů, které slouží k práci s diskovými oddíly. Program fdisk umožňuje pracovat pouze s disky, které používají tabulku rozdělení disku ve formátu MBR. Pro práci s oddíly na discích, které používají nový formát GPT pro velké disky, slouží podobný program gdisk. Kromě těchto programů je k dispozici ještě cfdisk a parted, které oba podporuje i nový formát GPT a umí oddíly i zvětšovat a zmenšovat. V Linuxu je běžné dělení disku na několik oddílů – jeden hlavní (root systém), swap oddíl a často také jeden zvlášť pro jádro systému.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]