Fasetová klasifikace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Fasetová klasifikace je způsob třídění, který umožňuje zařazení objektu do více tříd (kategorií) na rozdíl od taxonomie, kde objekt náleží právě do jedné třídy (kategorie).

Jinými slovy: „Je to klasifikační systém organizující pojmy do faset a syntetizující notaci předmětu kombinací faset. Svou podstatou se jedná o analyticko-syntetický klasifikační systém, který umožňuje klasifikaci komplexních témat. Při obsahové analýze dokumentů se definují jednotlivá témata a jejich strukturální, podstatné charakteristiky vyjádřené fasetami.“

Název „fasetová klasifikace“ pochází z anglického faceted classification. Zřejmě nejvýznamnější příklad vyžití fasetové klasifikace je fasetový navigační systém, který umožňuje uživateli postupovat v hierarchii tříd od vyšší do nižší a zároveň při tom je možné, aby uživatel určil pořadí v jakém volí (prochází) nižší třídy (podkategorie). Dvojtečkové třídění navržené Shiyali Ramamritou Ranganathanem je příkladem fasetové klasifikace použité pro potřeby knihoven. Tento systém je tak v protikladu s tradičními taxonomiemi, které jsou pevné a neměnné.

Hlavním představitelem fasetové klasifikace je S.R. Ranganathan.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]