Shiyali Ramamrita Ranganathan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Shiyali Ramamrita Ranganathan
Narození9. srpna 1892
Sirkazhi, IndieIndie Indie
Úmrtí27. září 1972 (ve věku 80 let)
Bengalúr, IndieIndie Indie
Alma materHindu High School, Matanhail (1913–1916)
Madráská univerzita
Povolánímatematik, knihovník, akademik a spisovatel
ZaměstnavateléMadráská univerzita (1925–1944)
Univerzita v Dillí (1947–1954)
Univerzita v Dillí
OceněníCitace Margaret Mannové (1970)
Padma Shri za literaturu a vzdělávání
Knihovnická síň slávy
DětiRanganathan Yogeshwar
PříbuzníRanga Yogeshwar (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shiyaly Ramamrita Ranganathan (9. srpna 1892 Sirkazhi27. září 1972 Bangalúr) byl indický matematik a knihovník, který vytvořil zejména dvojtečkovou klasifikaci a zákony knihovní vědy, pro své zásluhy tak bývá nazýván „otcem indické knihovní vědy“.[zdroj?]

Rané období a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Shiyaly Ramamrita Ranganathan Iyer se narodil 9. srpna 1892 (jako oficiální datum se však uvádí 12. srpen) ve vesnici Shiyaly, v okrese Tanjavoor, v indickém státě Madras, jako prvorozený syn N. Ramamrity Iyera (1866-1898) a Seethalakshmi (1872-1953). Jeho rodina patřila k bráhmánské komunitě a byla velmi vážená. Ranganathan měl dva bratry a sestru a v dětství trpěl častými zdravotními problémy a slabou tělesnou konstitucí.

Jeho otec byl významný zemědělec, vlastnil rozsáhlá rýžová pole a platil za velmi vzdělaného muže, protože pravidelně předčítal a vykládal pasáže z Rámájany. V tomto duchu vedl i svého syna, ovšem zemřel velmi záhy, když bylo Ranganathanovi 6 let. Již na základní škole, kde učil i jeho dědeček, projevil hluboký zájem o hinduismus, jeho filozofii i náboženské aspekty, a toto zaujetí jej neopustilo po celý život.

Po základní škole studoval na Ranganathan Sabhanayak Mudaliar`s Hindu High School v Shiyaly, kterou dokončil v roce 1909, i přes zdravotní problémy. V roce 1909 byl přijat na Madras Christian College, kde získal nejprve bakalářský a v roce 1916 i magisterský titul v oboru matematika. Navázal zde blízký vztah s profesorem E. B. Rossem, se kterým byl pak v kontaktu i v následujících letech. Byl celkem dvakrát ženatý, poprvé ve 14 letech, avšak jeho žena Rukmani zemřela roku 1928. V tomto roce se oženil znovu, se ženou jménem Sarada, se kterou měl svého jediného syna a podle které později pojmenoval i Nadaci pro knihovní vědu, které věnoval své životní úspory - Sarada Ranganathan Endowment for Library Science.[1]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Rok po dokončení studia získal oprávnění a začal vyučovat matematiku a fyziku na několika státních univerzitách. Snažil se zlepšit špatné postavení učitelské obce, avšak neshody a nízký plat jej donutily dráhy učitele zanechat. Roku 1924 přijal místo knihovníka Madraské univerzity a zápal pro knihovnictví mu vydržel až do konce života. Aby získal vzdělání v oboru, odcestoval do Anglie, kde absolvoval vysokoškolské knihovnické vzdělání. Zde navázal opět trvalý vztah s mentorem, který mu velmi pomáhal, W. C. B. Sawyersem. Anglický systém knihoven jej velmi inspiroval a toužil pozvednout úroveň knihovnictví ve své rodné Indii. Již v Londýně začal pracovat na klasifikačním systému, který nazval "dvojtečkovou klasifikací" a který se úspěšně zařadil mezi ostatní v té době používané systémy jako MDT, DDC a další.

Ranganathan chtěl v Indii zejména rozšířit působnost knihoven a zpřístupnit knihy co nejširší čtenářské obci a pozvednout knihovní vědu na vyšší úroveň. V roce 1928 založil Madranskou knihovnickou asociaci a v letech 1944-1953 zastával funkci jejího prezidenta. Pomáhal také zavádět obor knihovnictví do vysokoškolského vzdělání po celé Indii a na některých jej také vyučoval. V roce 1962 pomáhal vybudovat DRTC - Documentation Research and Training Centre v Bangalore.

Hojně také publikoval. V roce 1931 vydal základní koncepci knihovní vědy, kterou pak ve svých dalších dílech rozšiřoval - Pět zákonů knihovní vědy (Five laws of library science) a o dva roky později kompletní Dvojtečkovou klasifikaci (Colon classification).Těmto oblastem se věnoval i dále, v průběhu života napsal 60 knih a téměř 2000 článků a komentářů, podílel se na budování silné sítě knihoven v celé Indii a uplatňoval svůj národní i mezinárodní vliv ve prospěch knihovnictví i ve vládních kruzích.

V polovině století byl zájem o Ranganathanovu práci, zejména o dvojtečkovou klasifikaci, značný. Často byl zván a cestoval po světě, v roce 1948 navštívil USA a Velkou Británii, v roce 1950 opět Spojené státy a v tomtéž roce spolu s D. J. Foskettem, B. I Palmerem a A. J. Wellsem založil Skupinu pro výzkum klasifikace (Classification research group). V letech 1953-1956 byl viceprezidentem Komise pro obecnou teorii klasifikace.[2]

Pozdní období[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1955 až 1957 žil s rodinou v Curychu, ale vrátil se zpět do Indie. Stále se angažoval, přednášel, účastnil se konferencí a obdržel také mnohá ocenění. V roce 1957 byl jmenován čestným členem International Federation for Information and Documentation (FID) a indická vláda mu udělila v roce 1965 čestný titul Národního profesora knihovní vědy. Až do konce života se aktivně věnoval práci a tvorbě nových konceptů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠKOPÍK, Pavel. Život a dílo S. R. Ranganathana. Ikaros: elektronický časopis o informační společnosti. 2004, 8(10). Dostupné také z: http://ikaros.cz/zivot-a-dilo-s-r-ranganathana
  2. GARFIELD, Eugene. A tribute to S. R. Ranganathan, the father of indian library science : part 1. Life and works [online]. [cit. 2015-05-18]. Dostupné z: http://www.garfield.library.upenn.edu/essays/v7p037y1984.pdf.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]