FK Tatran Prachatice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
FK Tatran Prachatice
Název FK Tatran Prachatice
Založen 1931
Domácí dres
Venkovní dres
Soutěž Přebor Jihočeského kraje
2012/13 KP: 2. místo
Stadion Městský stadion Prachatice
Kapacita 1500

FK Tatran Prachatice je český fotbalový klub z Prachatic. V současnosti hraje Přebor Jihočeského kraje. Největším úspěchem klubu bylo dvouleté působení ve 2. lize a umístění na 13. místě v této soutěži v sezóně 2003/04. Díky tomu byl druhým nejúspěšnějším jihočeským fotbalovým klubem posledního desetiletí. Od roku 2007 se však potýká se značnými finančními potížemi a postupně se vzdal účasti v ČFL i v Divizi A

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky fotbalu v Prachaticích náleží do dvacátých let 20. století kdy zde působily kluby Studentský SK, Rudá hvězda a další registrované i neregistrované spolky. Za přímého předchůdce dnešního Tatranu se považuje Český SK, který v roce 1931 založili studenti místního gymnázia. Prvním dresem klubu bylo rudé tričko, bílé trenýrky a černé štulpny, dar pražské Sparty, ač klubové barvy byly bílá, červená a modrá. V té době působil v Prachaticích již také německý fotbalový klub DSV (Deutscher Sport Verein), který oficiálně sdružoval občany německé národnosti, ale často v něm hostovali i čeští fotbalisté. Výsledky obou klubů nepřekračovaly rámec župy.

Po druhé světové válce zůstal ve městě již jen český klub. Ten v roce 1951 přešel v rámci TJ pod dřevozpracující podnik Jitona Prachatice a tím krátce dochází také ke změně názvu na TJ Jitona Prachatice. V důsledku Zákona o tělovýchově a sportu byly od roku 1953 vytvářeny dobrovolné sportovní organizace (DSO) při odborových svazech s jednotnými názvy - pro dřevařský průmysl, Jitonu Prachatice nevyjímaje, zněl název Tatran. Tento název se udržel v názvu prachatického klubu až do současnosti. V roce 1992 došlo k doplnění názvu o zkratku VTJ (vojenská tělovýchovná jednota), neboť do oddílu přešel nakrátko i místní vojenský fotbal. Zkratka v názvu setrvačností přetrvávala i po zrušení vojenské posádky ve městě. Nakonec byla z názvu konečně vypuštěna v roce 1999 a oddíl se vrátil k původnímu názvu TJ Tatran Prachatice. V létě roku 2004 došlo k transformaci fotbalového oddílu na Tatran Prachatice a.s. Před sezónou 2007/08 byl přeřazen do divize A poté, co svou pozici v ČFL odprodal FK Sezimovo Ústí. V důsledku nedostatečných finančních prostředků se Tatran Prachatice před sezónou 2009/10 vzdal účasti v divizi a jeho místo zaujal druhý tým jihočeského krajského přeboru ročníku 2008/09 FK Tábor.

Minulé sezony[editovat | editovat zdroj]

Slavní odchovanci[editovat | editovat zdroj]