Félix Carvajal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Félix Carvajal
1904 Andarín Carvajal.JPG
Narození 18. března 1875
Centro Habana
Úmrtí 27. ledna 1949 (ve věku 73 let)
Havana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Félix de la Caridad Carvajal y Soto, zvaný El Andarín (18. března 1875, San Antonio de los Baños27. ledna 1949, Havana) byl kubánský atlet, účastník maratónského běhu na olympiádě v roce 1904.

Život[editovat | editovat zdroj]

Carvajal, který pracoval jako listonoš, se dozvěděl o chystané olympiádě v Saint Louis a chtěl se jí zúčastnit. Protože neměl peníze na cestu, uspořádal sbírku: běhal havanskými ulicemi a vybíral od kolemjdoucích peníze. Získané prostředky mu však stačily pouze na cestu lodí do New Orleans, dál cestoval pěšky nebo stopem. Do dějiště olympiády dorazil až v den konání maratónského závodu a na start nastoupil ve svém jediném oblečení: polobotkách a dlouhých kalhotách, které mu nakonec jeden pořadatel ustříhl u kolen. Přesto se dokázal Carvajal držet ve vedoucí skupině závodu a podle svědků působil velmi svěže, občas se dokonce zastavoval a lámanou angličtinou se bavil s diváky u trati.[1] Okolo třicátého kilometru jej ale přemohl hlad (údajně naposledy jedl čtyřicet hodin před závodem)[2] a natrhal si u cesty pár jablek. Nezralé ovoce mu způsobilo zažívací potíže, přesto dokončil závod na čtvrtém místě. Statečný výkon Carvajalovi vynesl sympatie publika a označení Šampion chudých.[3]

Přihlásil se také na Athénské olympijské mezihry v roce 1906, ale kvůli špatnému přepočtu na juliánský kalendář dorazil do Athén až po závodě.[4]

Na Kubě se dosud užívá pořekadlo „Běháš jako Andarín“.[5] Bernardo José Mora napsal knihu Félix Carvajal, corredor de maratón.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marathon & Beyond -- The web site for marathoners and ultrarunners.. marathonandbeyond.com [online]. [cit. 2016-09-12]. Dostupné online. 
  2. http://www.elandarin.com/carvajal.php – neplatný odkaz !
  3. http://english.juventudrebelde.cu/cuba/2012-08-14/the-medical-team-another-winner-in-the-olympics – neplatný odkaz !
  4. http://old.cubahora.cu/index.php?tpl=dossiers/figuras/deportes/share-tpls/ver-not.tpl.html&newsid_obj_id=1029872 – neplatný odkaz !
  5. https://theses.cz/id/o31pfs/61680-203338196.pdf (s.42)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]