Exploze panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Exploze panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm
Stát ČeskoČesko Česko
Místo Frenštát pod Radhoštěm
Druh události úmyslná exploze plynu
Datum 17. února 2013
Zemřelých 6 (včetně pachatele)
Zraněných 11 (2 těžce)
Souřadnice
Exploze panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm (Česko)
Exploze panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, Česko

Exploze panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm se odehrála 17. února 2013, když po výbuchu plynu a následném požáru byl zničen třípodlažní panelový dům v ulici 6. května čp. 39. Výbuch měl na svědomí 57letý Antonín Blažek, který obýval přízemní byt a kterého sousedi označili za problémového podivína, jenž měl na svůj byt nařízenou exekuci.[1][2] Blažek se tímto způsobem chtěl pomstít sousedům, s nimiž měl řadu sporů.

Průběh události[editovat | editovat zdroj]

V brzkých ranních hodinách pachatel uzamkl oba vchody od domu a jejich odemčení zabránil zalomením klíčů v zámku. Z domovního plynovodu následně nechal do domu unikat zemní plyn, a to jak z přívodu ve svém bytě, tak i z hlavního uzávěru plynu ve sklepě domu, z něhož s využitím svých zámečnických dovedností odstranil kuželový kohout. Když ho při práci ve sklepě vyrušil Vilém Špaček, soused z protějšího bytu, kterého ze spánku probudil hluk ze sklepa a zápach unikajícího plynu, pachatel mu odpověděl „To máte za to!“, vstoupil do svého bytu, kde krátce poté nezjištěným způsobem inicioval výbuch. Silně popálený a hořící pachatel pak ještě vystoupal do druhého podlaží, kde se vysmál přeživšímu sousedovi, který v troskách bytu hledal své děti. Do posledního podlaží domu, kde bydlel předseda sdružení vlastníků, už ale nedošel a svým zraněním podlehl na schodech.[3][4]

Oběti[editovat | editovat zdroj]

V troskách domu zahynulo včetně Antonína Blažka 6 lidí, dalších 11 lidí bylo zraněno, dva z nich byli v kritickém stavu.[1] Kdyby však pachatel nebyl předčasně vyrušen sousedem, do půlhodiny by se podle policie plynem zaplnil celý dům a následný výbuch by pravděpodobně zničil celou budovu, usmrtil všech šestnáct lidí uvnitř a významněji zasáhl i sousední budovy a osoby v nich.[3][4]

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

S oběťmi výbuchu a pozůstalými projevilo solidaritu velké množství lidí, kteří na speciálním účtu shromáždili přibližně dvacet milionů korun. Z těch má být obyvatelům zničeného domu zajištěno nové bydlení.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b GABZDYL, Josef; ZVOLÁNEK, Jan. Výbuch ve Frenštátě považuji za kriminální čin, řekl policejní prezident [online]. Idnes.cz, 2013-02-19 [cit. 2013-02-20]. Dostupné online. 
  2. GABZDYL, Josef. Podivín, brblal, všehoschopný člověk. Výbuch asi zavinil bývalý dozorce [online]. Idnes.cz, 2013-02-18 [cit. 2013-02-20]. Dostupné online. 
  3. a b c Šílenec z Frenštátu chtěl zabít více lidí. Policie případ odložila. idnas.cz [online]. 2013-10-24 [cit. 2017-05-02]. Dostupné online. 
  4. a b Frenštátská tragédie uzavřena, policisté zveřejnili další otřesné detaily. Deník [online]. 2013-10-24 [cit. 2017-05-02]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]