Experiment (budova)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Experiment
Experiment, vpravo budova Expo,, pohled z Hardtmuthovy vily
Experiment, vpravo budova Expo,, pohled z Hardtmuthovy vily
Základní informace
Výstavba1959–1961
Poloha
AdresaČeské Budějovice, ČeskoČesko Česko
UliceMánesova, Lidická
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Experiment je lidový název pro první desetipatrový panelový dům v Českých Budějovicích, postavený mezi lety 1959–1961 na Lineckém předměstí. Název je odvozen od celostátní experimentální výstavby panelových domů a rozšíření tohoto typu bydlení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V návaznosti na zvyšující se industrializaci měst v 50. letech 20. století a rostoucí počet obyvatel, vzrostla také poptávka po bydlení. V reakci na tuto skutečnost bylo po vzoru blokových panelových domů stavěných po celé Evropě rozhodnuto o zahájení experimentální výstavby panelových domů také v Československu.[1] Soubor bytových domů na rohu ulic Lidické a Mánesovy původně jen pracovně nazývaný Experiment byl první z plánovaného Sídliště Lidická, kvůli jehož výstavbě byla zbořena značná část historických domů na Lineckém předměstí. V místech pozdější výstavby domu Experiment stál do roku 1958 děkanský dvůr a autodílna z roku 1938.[2]

Název Experiment se vžil pouze pro nejstarší z domů, nicméně celý komplex zahrnuje další dva domy a přilehlou samoobsluhu. Pro vedlejší menší panelový dům, který je kolmý na Experiment, se užíval název Expo, stejně jako pro přilehlou samoobsluhu. Nejmenší dům v ulici Mánesova nesl označení Dalamánek.[1][3]

Experiment byl stavěn pro tzv. kolektivní bydlení, kdy součástí domu nebylo jen bydlení, ale také další občanské vybavení, jako například restaurace, kavárna, školka, prádelna, uvedená samoobsluha a další. Jednalo se o nový trend v bydlení po vzoru prvního kolektivního domu v Československu.

Výstavba, jež měla za cíl kromě zvýšení úrovně bydlení také vyzkoušet nové technologie a konstrukční postupy[4], spočívala v rychlé stavbě železobetonového skeletu bez průvlaků a následném vyplnění lícních ploch a vyzdění uvnitř, neboť ještě neexistovaly prefabrikované stavební dílce a bytová jádra.[1] Budova bylo postavena v bruselském stylu a jedná se v tomto ohledu o nejvýznamnější stavbu v jižních Čechách.[4] Zajímavostí budovy jsou také unikátní prefabrikovaná točitá schodiště. Dva přilehlé domy byly již postaveny z montovaného skeletu vyvinutého dříve.[4]

Druhá část experimentu spočívala také v tom, že Experiment byl chodbový dům hotelového charakteru, kdežto vedlejší přilehlý dům byl schodišťový dům s byty s vlastním sociálním zázemím. V hotelovém domě byly umístěny malé byty podél jedné ústřední chodby. Tento typ bydlení byl určen svobodným anebo „manželům s trvalou bezdětností“ a krátkodobě také pro „mladé manžele s možností založení rodiny“. V domě byly pouze jednolůžkové a dvoulůžkové byty. Kromě bytů zde byly naplánovány dvě klubovny a občerstvení s malou jídelnou, ve které bylo zamýšleno mj. i zavedení kolektivního stravování v určený čas. Pokus o hotelové bydlení se však nakonec nezdařil, jelikož byty obsadily rodiny s dětmi, kterým nemohly dostačovat.[4] Ve schodišťovém domě bylo navrženo více druhů bytů, průměrné byty tu byly určeny pro čtyřčlennou rodinu.

I v Experimentu se nakonec od bydlení hotelového typu upustilo a dům po roce 2000 sloužil z velké části jako dům s pečovatelskou službou. V roce 2016 se začalo jednat, o tom, že by část bytů byla předána obyvatelům města ve špatné finanční situaci, například dětem opouštějícím dětský domov.[5] K tomu nakonec nedošlo[6] a dnes se v domě nachází 150 menších bytů obývaných především důchodci.[6] V prostorách bývalé kavárny v přízemí je klub důchodců.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c TRÖSTER, Martin. Experiment a koldům, to jsou legendy mezi paneláky. Českobudějovický deník. 2015-03-15. Dostupné online [cit. 2020-05-19]. 
  2. SCHINKO, Jan. Do Experimentu chodil herec Jan Přeučil, když byl v Budějcích na vojně. Budějcká Drbna [online]. [cit. 2020-05-19]. Dostupné online. 
  3. a b Budějovická doba panelová. Před padesáti lety vyrostl Experiment. E15.cz [online]. [cit. 2020-05-19]. Dostupné online. 
  4. a b c d Experimentální bytová výstavba v Českých Budějovicích, Stavby Českých Budějovic - SlavneVily.cz. www.slavnevily.cz [online]. [cit. 2020-05-19]. Dostupné online. 
  5. Opouští dětský domov, ztratili bydlení. V Budějovicích jim nabídnou byt. iDNES.cz [online]. 2016-01-06 [cit. 2020-05-19]. Dostupné online. 
  6. a b Lidé ze sociálně slabších skupin v Experimentu nakonec bydlet nebudou. Český rozhlas České Budějovice [online]. 2016-02-20 [cit. 2020-05-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]