Eudokia Ingerina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eudokia Ingerina
byzantská císařovna
Basileios I. s Konstantinem a Eudokií
Basileios I. s Konstantinem a Eudokií
Manžel Basileios I.
Narození 840
Úmrtí 882
Pohřbena Konstantinopol
Potomci Leon VI. Moudrý
Štěpán I. Konstantinopolský
císař Alexandr
Anna
Helena
Marie
Dynastie Makedonská dynastie
Otec Inger
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eudokia Ingerina (840882) byla jako manželka byzantského císaře Basileia I. byzantskou císařovnou, milenkou jeho předchůdce Michaela III. a matkou Leona VI. Moudrého, císaře Alexandra a Štěpána I. Konstantinopolského.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Eudokia se narodila jako dcera Ingera, varjažského strážce v císařských službách. Její matka byla z rodu Martiniake a vzdálená příbuzná císařské rodiny jako blízká neteř Michaela II. Amorijského a vzdálená neteř císaře Herakleia a jeho druhé manželky a neteře Martiny. Podle pozdější verze Christiana Settipaniho mohla být dcerou Ingera Martinakia, logotheta, syna Anastasia Martinakia, byzantského šlechtice a úředníka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Protože její rodina byla obrazoborecká, císařovna matka Theodora II. ji důrazně odmítala. Kolem roku 855 se Eudokia stala milenkou Theodořina syna Michaela III., který tak přivodil hněv své matky a mocného ministra Theoktista. Michael nedokázal riskovat závažný skandál tím, že by opustil svou manželku, a tak Eudokii provdal za svého přítele Basila, ale pokračoval s ní ve vztahu. Basil byl kompenzován mileneckým vztahem s císařovou sestrou Theklou.

Eudokia v září 866 porodila syna Leona a v listopadu 867 dalšího syna Štěpána. Oficiálně byli Basilovými dětmi, ale toto otcovství bylo zpochybněno, a to zřejmě samotným Basilem. Zvláštní podněcování Basila ke spoluvládě v květnu 867 podporuje možnost, že Leon byl vlastně nelegitimním synem Michaela III. Otcovství mladších Eudokiiných dětí není předmětem sporu, protože Michael III. byl v září 867 zavražděn.

V roce 882 vybrala Eudokia za manželku pro svého syna Leona Theofano a krátce poté zemřela.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eudokia Ingerina na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Byzantská císařovna
Předchůdce:
Eudokia Dekapolitissa
866882
s Eudokií Dekapolitissou (866–867)
Eudokia Ingerina
Nástupce:
Theophano Martiniake