Eternity puzzle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prázdná pole skládačky

Eternity I (anglicky The Eternity puzzle) je geometrická skládačka, za kterou obdrží první úspěšný řešitel odměnu ve výši 1 000 000 britských liber. Tuto skládačku vytvořil Christopher Monckton, který sám vložil polovinu peněz na výhru a druhou polovinu výhry poskytli underwriteři z Londýnského trhu pojistek (anglicky London insurance market). Hra byla distribuována společností Ertl Company.

Popis puzzle[editovat | editovat zdroj]

Samotná skládačka je tvořena 209 nepravidelnými dílky a po složení tvoří skoro pravidelný Dvanáctiúhelník. Na trh byla hra uvedena v červnu 1999. Po svém uvedení se Eternity stala obrovským hitem a ve Velké Británii se stala nejprodávanější hrou, přestože její cena byla £35. Před uvedením Eternity na trh, předpokládal její tvůrce Monckton, že bude vyřešena za 1 - 3 roky. Řešení skládačky měla být zasílána na e-mail do 21. září 2000. Pokud budou zaslaná řešení špatná, bude řešení ukládáno do 30. září 2001 a mezitím budou přijímána nová řešení. A proces ukládání bude každý rok opakován až do roku 2003, po němž již nebudou další položky přijímány. Tento proces se zastaví s prvním správným řešením.

Řešení[editovat | editovat zdroj]

Tuto nadmíru složitou skládačku vyřešili 15. května 2000, před prvním konečným termínem, dva matematici z Cambridge Alex Selby a Oliver Riordan, kteří použili skutečně důvtipnou metodu ke zrychlení vyřešení této skládačky. Využili počítače, kterému předtím ulehčili práci tím, že se jim podařilo najít tzv. "end-game position" a špatné tvary (dílky) - wrong shape, které se těžko přikládaly k jiným dílkům.

Názory[editovat | editovat zdroj]

Z obchodního hlediska byla Eternity velice úspěšná a investorům se peníze, vložené do výroby a distribuce, bohatě vrátily. Proto byla na trh v létě 2007 uvedena Eternity II, která je dotována částkou 2 000 000 USD pro prvního úspěšného řešitele.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]