Esplanade – Theatres on the Bay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Esplanade – Theatres on the Bay
The Esplanade – Theatres on the Bay.jpg
Základní informace
ArchitektDP Architects
Výstavba2002
StavitelPentaOcean
Poloha
AdresaMarina Centre, SingapurSingapur Singapur
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Esplanade – Theatres on the Bay, zkráceně Esplanade, je kulturní centrum v Singapuru, které se skládá z koncertního sálu s přibližně 1 600 místy a z divadla pro přibližně 2 tisíce lidí.[1] Nachází se u ústí řeky Singapur v Marina Bay a kromě své centrální polohy je také turistickou atrakcí díky svému tvaru, který je podobný durianu.

Historie a architektura[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka moderního kulturního centra vznikla již v roce 1989 a začala se realizovat v roce 1992 založením Singapore Arts Center Co (dnešní název: The Esplanade Co Ltd). Návrh komplexu budov byl vytvořen DP Architects a Michael Wilford & Partners a byl veřejnosti představen v roce 1994 – stejně jako název Esplanade – Divadlo v zátoce, který je odvozen od nedalekého parku Esplanade. Základní kámen kulturního centra byl položen 11. srpna 1996 a oficiální zahájení provozu singapurským prezidentem SR Nathanem se nakonec uskutečnilo 12. října 2002. Náklady na stavbu činily 600 milionů singapurských dolarů.[1]

Esplanade má přímé připojení k síti singapurského metra MRT od roku 2010, kdy byla Circle Line rozšířena o zastávku Esplanade.

Kromě dvou velkých sálů zahrnuje komplex další dva sály pro 200 a 250 osob a library@ esplanade, knihovnu se specializací na scénické umění a scénu pod širým nebem u promenády. Tento komplex má být do roku 2021 rozšířen o divadlo s 550 místy v Singtel Waterfront Theatre v bezprostřední blízkosti kulturního centra. Stavební práce začaly 18. června 2019.[2]

Vnější plášť dvou hlavních budov je ze skla, které je zase pokryto více než 7 000 hliníkovými deskami, které slouží jako ochrana před sluncem.[3] Výsledkem je, že do budovy dopadá dostatek denního světla a současně je zabráněno přímému slunečnímu záření, a tím i tvorbě tepla.[4] Hliníkové desky dodávají Esplanáde zvláštní tvar, což vedlo k její přezdívce „Durian“ – což je páchnoucí ovoce oblíbené v jihovýchodní Asii, které je známé jako „Král ovoce“.

Maličkosti[editovat | editovat zdroj]

Na pěticentové singapurské minci, která je v oběhu od roku 2013 (třetí série), je zobrazeno Esplanade.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Esplanade – Theatres on the Bay na německé Wikipedii.

  1. a b Esplanade – Theatres on the Bay opens - Singapore History. eresources.nlb.gov.sg [online]. [cit. 2020-11-01]. Dostupné online. 
  2. www.esplanade.com [online]. [cit. 2020-11-01]. Dostupné online. 
  3. Esplanade - Theatres on the Bay. www.visitsingapore.com [online]. [cit. 2020-11-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. www.esplanade.com [online]. [cit. 2020-11-01]. Dostupné online. 
  5. www.esplanade.com [online]. [cit. 2020-11-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]