Emmeline Pankhurstová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emmeline Pankhurst (cca 1913)

Emmeline Pankhurst (14. července 1858, Manchester14. června 1928, Londýn) byla britská politická aktivistka.

Pocházela ze zámožné rodiny, se kterou se později rozešla. Provdala se z právníka, který byl téměř tak starý jako její otec. Podporovala jeho politické ambice. Po jeho smrti byla nucena prodat dům, knihy a obrazy a najmout si malý domek na Nelsonově ulici v Manchesteru.

Roku 1903 založila organizaci WSPU. Sídlo organizace bylo roku 1906 přeneseno do Londýna. Organizace požadující volební právo žen se postupně radikalizovala. V březnu roku 1912 členky organizace vytloukly výkladní skříně v celém centru Londýna. Emmeline Pankhurst byla za svoji činnost několikrát uvězněna. Po vypuknutí války WSPU vyhlásila příměří a Emmeline Pankhurst s dcerou Christabel začala podporovat vládu. Po válce si vydělávala jako profesionální řečnice v Kanadě.

Roku 1928 kandidovala za konzervativní stranu, ale zradilo ji zdraví. Téhož roku zemřela.

Shrnutí

1879: pracuje se svým mužem za práva žen 1889: požaduje rovnoprávnost pro ženy 1894: vdané ženy mohou volit v komunálních volbách 1903: organizuje protestantní pochod v Londýně, dělá zajímavé proslovy na veřejných místech. Lidé ji nazývají SUFRAŽETKYNĚ. 1912: nějakou dobu drží hladovku 1919-1926: traví nějaký čas v Kanadě a USA 1928: Britský parlament dává možnost volit (dává jim hlas)

Odkazy

Učebnice Anglického jazyka-New Opportunities Education for life--- Pre-Intermediate, Students' Book

Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link FA