Elektrický výboj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Elektrický výboj je elektrický proud v plynu nebo plazmatu. Elektrický výboj v plynech se rozděluje na samostatný a nesamostatný. Plyn je sám o sobě nevodivý. Ke vzniku výboje je třeba ionizátor nebo průrazné napětí. Nesamostatný výboj zaniká ihned po odebrání ionizátoru, zatímco ten samostatný se udrží i bez ionizátoru. Při samostatném výboji vzniká plazma (čtvrté skupenství). Dochází k ionizaci nárazem – elektrony nebo ionty urychlenými elektrickým polem, případně tepelným pohybem za vysoké teploty. Když výboj zanikne, plazma se přemění zpět na plyn. Plazma je částečně nebo zcela ionizovaný plyn, jako celek je tzv. kvazineutrální. Plazma je například plamen v ohni, mezihvězdný prostor, hvězdy apod.

Do samostatných výbojů patří výboje za normálního tlaku a výboje za sníženého tlaku (plyn je naředěn). Významné jsou také výboje v plazmatu. Plazma se vyskytuje ve třech režimech podle hustoty elektrického proudu: temný výboj, doutnavý výboj a obloukový výboj.

Výboje za normálního tlaku[editovat | editovat zdroj]

Jiskrový výboj[editovat | editovat zdroj]

Jiskrový výboj je krátkodobý samostatný výboj, který vzniká za atmosférického tlaku mezi dvěma vodiči o vysokém napětí. V přírodě se vyskytuje jako blesk.

Koróna (trsovitý výboj)[editovat | editovat zdroj]

Koróna vzniká v nehomogenním elektrickém poli – například v okolí hrotů, drátů apod. Vzniká také na vedení vysokého napětí jako nežádoucí efekt a způsobuje ztráty, případně rušení televizního a rádiového signálu.[1]

Obloukový výboj[editovat | editovat zdroj]

Obloukový výboj je samostatný výboj mezi dvěma elektrodami. Výboj doprovází vysoký proud a vysoká teplota. Obloukový výboj se používá při sváření kovů.

Výboje za sníženého tlaku[editovat | editovat zdroj]

Zde je více místa pro srážku, takže částice mají větší energii

Například:

Výboje v plazmatu[editovat | editovat zdroj]

Temný výboj[editovat | editovat zdroj]

Temný výboj probíhá při nízkých hustotách proudu. Nevydává viditelné záření, ale lze ho zjistit v rádiové oblasti. Při hustotách proudu poblíž horní hranice pro temný výboj prudce roste napětí. Při zápalném napětí plazma přejde do režimu doutnavého výboje a napětí prudce klesne.

Doutnavý výboj[editovat | editovat zdroj]

Doutnavý výboj slabě svítí, obvykle v červené oblasti. Spektrum závisí na složení. Při nižších hustotách proudu napětí klesá, při vyšších roste.

Obloukový výboj[editovat | editovat zdroj]

Obloukový výboj probíhá při vysokých hustotách proudu. Svítí velmi jasně a vyzařuje i v oblasti UV. Napětí s hustotou proudu vždy klesá (obloukový výboj má tzv. záporný dynamický odpor).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Elektrický výboj

Související články[editovat | editovat zdroj]