Elde

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elde
jez na řece u Wredenhagenu
jez na řece u Wredenhagenu
Základní informace
Délka toku206,9[1] km
Plocha povodí2989,7[1][2] km²
Průměrný průtok11 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí592 (Německo)
Pramen
Ústí
Protéká
NěmeckoNěmecko Německo (Meklenbursko-Přední PomořanskoFincken, Rechlin, Malchow, Plau am See, Lübz, Parchim, Neustadt-Glewe, Grabow, Eldena, Dömitz)[4]
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elde je německá řeka, která je nejdelší řekou spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Délka jejího toku je 206,9 km[1]. Plocha povodí měří 2989,7 km². Odvodňuje Meklenburskou jezerní plošinu včetně jezera Müritz do Labe. Pod odtokem z jezera Plauer See je regulovaná a celkem je v délce 180 km splavná, přičemž tvoří vodní cestu Müritz-Elde-Wasserstraße.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení západně od Darze v obci Altenhof a teče na západ do Finckenu, kde se stáčí k jihu. Protéká několika menšími jezery, z nichž největší jsou Massower See a Mönch See. Postupně mění směr svého toku na východní a severní až se u Rechlinu vlévá z jihu do jezera Müritz. Jezero opouští na severu a postupně protéká dalšími jezery Meklenburské jezerní plošiny (Kölpinsee, Fleesensee, Malchower See, Petersdorfer See, Plauer See) z východu na západ. Z posledního jezera odtéká na východní straně v Plau am See a pokračuje v meandrech východním směrem, přičemž se místy rozděluje na původní Alte Elde a nově vybudovaný plavební kanál Müritz-Elde-Wasserstraße. Protéká Lübzem a Parchimem a 14 km za ním se z ní odděluje severovýchodním směrem vodní cesta Störkanal do Zvěřínského jezera. V těchto místech také řeka definitivně nabírá jižní směr a pokračuje přes Neustadt-Glewe, Grabow do Eldeny, kde ji doleva opouští Alte Elde ústící do Löcknitzu. Řeka pak jakožto Müritz-Elde-Wasserstraße pokračuje do Dömitzu, kde ústí zprava do Labe.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtok Müritz-Elde-Wasserstraße je 11 m³/s.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elde na německé Wikipedii.

  1. a b c Labe a jeho povodí [online]. [cit. 2016-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 
  2. povodí staré Elde mezi Eldenou a Seedorfem má plochu 163 km²
  3. stará Elde u Seedorfu do Löcknitzu
  4. stará Elde i Braniborsko

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]