Ekoturistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ekoturistika je spojení pojmů turistika a ekologie. Jedná se o turistiku zaměřenou na poznávání přírodních oblastí a chráněných území, a to s ohledem na místní obyvatele a životní prostředí. Bohatství, které daný region díky ekoturistům získává, má tedy pomáhat chránit původní ráz tamní přírody i lidské komunity. Ze své podstaty nemůže být ekoturistika masovou záležitostí, protože masová turistika s sebou většinou nese poškozování životního prostředí i rychlou změnu způsobu života místních obyvatel.

V rámci Organizace spojených národů má ekoturistiku a její pravidla na starosti Program OSN pro životní prostředí.[1]

Ekoturistika s sebou nese i negativní jevy, jako zatěžování životního prostředí dálkovou dopravou, především leteckou, při cestování do vzdálených lokací a změnu chování místních obyvatel díky přizpůsobování se turistům a jejich potřebám.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEDVINA, Petr. Za odpovědným cestováním. Sedmá generace. 2005-04-29, čís. 2. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-25.  Archivováno 25. 9. 2016 na Wayback Machine.
  2. KALÁB, Vladimír. Ekoturistika se v Česku zatím jen probouzí. iHNed.cz [online]. 2010-08-17 [cit. 2016-09-24]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]