Eklampsie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Eklampsie (z řeckého ἔκλαμψις – původně znamenající ozáření, přeneseně náhlou změnu[1]) neboli božec je život ohrožující komplikace v těhotenství, pro kterou jsou charakteristické tonicko-klonické křeče. Obvykle nastává u ženy, u které již nastala preeklampsie, ale není to nutnou podmínkou a může k ní dojít i bez předchozích varovných symptomů, naopak jen některá preeklampsie přejde v eklampsii.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Eklampsie vyžaduje okamžitý zásah, který spočívá v potlačení křečí, snižování zvýšeného krevního tlaku a rychlém provedení (nebo dokončení) porodu.

Potlačení křečí se řeší síranem hořečnatým nebo jiným vhodným antikonvulzivem, pro snížení krevního tlaku je používán hydralazin nebo labetalol.

K porodu je přikročeno i v situaci, kdy je ještě plod nezralý, protože stav eklampsie představuje akutní ohrožení pro plod i pro těhotnou ženu. Pokud rodička už není v pokročilé fázi porodu, provádí se porod obvykle císařským řezem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Eklampsie je častější u prvorodiček a u těhotných s cévními problémy (vysoký krevní tlak, cukrovka, nefróza). Riziko také zvyšuje větší placenta (tedy například i vícečetné těhotenství, případně zásněť hroznová).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ἔκλαμψις [online]. Archimedes Project, Harvardova univerzita [cit. 2011-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]