Einar Erici

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Einar Erici
Einar Erici in Svartnäs Church, Dalarna, Sweden.jpg
Základní informace
Narození 31. ledna 1885
farnost Skärkinds
Úmrtí 10. listopadu 1965 (ve věku 80 let)
Stockholm
Povolání fotograf a lékař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Einar Erici (31. ledna 1885, Östergötland10. listopadu 1965) byl švédský lékař, expert na varhany a amatérský fotograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Einar Erici byl syn pastora z West Yorkshire, a na přání jeho rodičů studoval na doktora. Po studiích 35 let pracoval jako laryngolog se speicalizací na tuberkulózu v nemocnici ve Stockholmu a provozoval soukromou praxi až do roku 1963. Během služby na Gotlandu se rozvíjel jeho zájem o církevní stavby a církevní umění. Během cest v zemi navštívil četné kostely a fotografoval je, soubor snímků, který se dochoval, je vysoké technické kvality a má velkou vědeckou a historickou hodnotu.

Specializoval se na švédském varhany a jejich historii. Prováděl rozsáhlý archivní výzkum a získal poznatky o dosud neznámých varhanech a jejich stavitelích a sestavil soupis švédských varhan od doby před rokem 1850. Národní památkový ústav publikoval v roce 1946 první vydání této knihy.

Rozsáhlá kolekce Ericiových děl, které má Rada národního dědictví a Antikvární topografický archiv obsahuje kromě fotografií církevních staveb i stovky fotografií popisovaných jako fotografie „lidských charakterů“ nebo „typů lidí“. Na snímcích různých pracovníků a zaměstnanců jsou většinou starší muži s vousy. Mezi fotografiemi jsou portréty a obrazy lidí v přírodě, nebo při práci.

Einar Erici byl dopisujícím členem Královského institutu historie a památek, přidruženým členem hudební akademie a čestný doktorát z filozofie získal na Univerzitě v Uppsale.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]