Efraasia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Efraasia je rod prosauropoda, který se v období triasu vyskytoval v Evropě, především v Německu. Německo se již dlouho pyšní častými nálezy fosilií. Efraasia žila v pozdním triasu. Nejznámějším a zřejmě také nejvýznamnějším prosauropodem je plateosaurus, po sto padesáti letech od objevení tohoto dinosaura (1837) se však objevilo veliké množství fosilií exemplářů stejného druhu. Mnohé z nich pocházely z Německa, mnohé se však ukázaly jako neplatné. Mezi platné patřila také Efraasia.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Efraasia byla pojmenována po německém vědci Eberhardu Fraasovi. Dříve se označovala jako "sellosaurus", dnes ji ale žádný z vědců nepojmenuje jinak než efraasia.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dosahovala délky 5 metrů, výšky ve hřbetu 1,5 metru a hmotnosti kolem 300 kilogramů.[1] Podle jiných odhadů však šlo o mnohem menší druh o délce pouze kolem 1 metru.[2] Živila se rostlinami a drobnými obratlovci, stávala se potravou pro theropody.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 184 (anglicky)
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.