Edelman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Edelman (rozcestník).
Edelman
Založeno 1952
Zakladatel Daniel Edelman
Sídlo New York
Zaměstnanci 5 500
Oficiální web edelman.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edelman je globální public relations společnost založená a pojmenovaná po Danieli J. Edelmanovi a nyní řízena jeho synem Richardem Edelmanem. Společnost byla založena v poválečných letech, od té doby se rozrostla a dnes zaměstnává více než 4 200 lidí a inkasuje roční honoráře ve výši 604 milionů dolarů.[1] Je to největší nezávisle vlastněná public relations společnost na světě. Sídlem firmy je Chicago a New York, v České republice společnost zastupuje agentura AMI Communications.

Společnost pravidelně zveřejňuje reporty pro PR a marketingové profesionály. Nejznámější je každoročně zveřejněný barometr důvěry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1949 se zakladatel společnosti Daniel Edelman přestěhoval do Chicaga, aby přijal pozici public relations ředitele ve společnosti Toni (dnes divize Gillette). Daniel jezdil s dvanácti páry identických dvojčat po zemi a ptal se publika, které z dvojčat použilo sadu na domácí trvalou od Toni a které ji mělo z kadeřnického salónu. V roce 1952 opustil Toni a založil Edelman. Do tří měsíců bylo právě Tony jedním z prvních klientů.

Začátky a růst[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1960 měla společnost kolem 25 klientů, mezi nimi například Finsko.[2] Prvních 30 let Edelmanu se zaměřuje na vytvoření silného zázemí v USA

Daniel Edelman odchází z čela firmy v roce 1996 ve věku 76 let. Jeho syn a současný CEO Richard Edelman pokračuje v otcově šlépějích. Danielovi další děti John a Renee také zaujímají vysoké pozice ve společnosti. V roce 1997 Richard zveřejnil, že obdrželi dvě nabídky na odkoupení od jejich největších konkurentů, ale obě odmítli. Edelman tak zůstává jedinou soukromou společností mezi deseti největšími deseti konkurenty.

21. století[editovat | editovat zdroj]

Začátkem 21. století dosáhl Edelman obratu okolo 210 milionu dolarů s téměř čtvrtinou pocházející z Evropy. Toto období také poznamenává internetová bublina, která díky mnoha klientům z technologické oblasti zasahuje i Edelman. Následuje rozšíření působení do jiných oborů, například finance, zdravotnictví a další rychle rostoucí sektory.

Významní klienti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.odwyerpr.com/pr_firm_rankings/independents.htm
  2. http://www.fundinguniverse.com/company-histories/edelman-history/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]