Edadil Kadınefendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edadil Kadınefendi
Edadil II. Kadınefendi Hazretleri.JPG
Narození 1845
Adlerský rajón, Soči, Rusko
Úmrtí 1875
palác Dolmabahçe, Osmanská říše
Pohřben nedaleko hrobky Mahmuda II.
Národnost ruská
Občanství osmanské
Manžel/ka sultán Abdulaziz
Děti Şehzade Mahmud Celaleddin
Emine Sultan
Otec Tandal Bey Aredba
Matka Aublaa Hanım
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edadil Kadın (18451875) byla konkubína osmanského sultána Abdulazize. Byla matkou prince Mahmuda Celaleddina a princezny Emine Sultan. Díky manželství se sultánem se uzavřel mír mezi Osmanskou říší a jejím hrabstvím. 

Život[editovat | editovat zdroj]

Edadil se narodila v roce 1845 abchazskému princi Tandalu Beyovi Adredbovi a jeho manželce Aublee Hanım. Byla vzata do paláce jedním z agů pracujících v paláci. Dostala se přímo do služeb Valide Pertevniyal Sultan. Měla modré oči a dlouhé hnědé vlasy. Všiml si jí sám sultán a v roce 1861, když nastupoval na trůn se s ní oženil. Je známá také pod jménem Cülus Kadın Efendi

Rok po sňatku v roce 1862 porodila prince Mahmuda Celaleddina Efendiho a poté v roce 1866 princeznu Emine Sultan. Ta však zemřela ještě jako dítě. Edadil měla také bratra Aslana Beye, který žil v Kavkazu a chtěl se vydat na pouť. Na tuto pouť vzal Edadil s sebou a jakmile ji skončili, vrátila se zpět do Istanbulu. Bratr s rodinou ji pak chtěli navštívit a pluli za ní lodí na Arabský poloostrov. Bohužel zde její bratr velmi onemocněl a zemřel. Byl pohřben v zahradě mešity Tophane. Edadil byla ze smrti svého bratra zdrcená a truchlila za ním dlouhá léta.

Zemřela v roce 1875, rok před sesazením jejího manžela z trůnu a byla pohřbena nedaleko mauzolea sultána Mahmuda II.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edadil Kadın na anglické Wikipedii.