Easy Serving Espresso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kávový ESE pod a sítko do klasické páky

Systém E.S.E. neboli porcovaná káva byl vyvinut jako standardizovaná technologie, pomocí níž byl vytvořen otevřený systém producentů kávy i výrobců kávovarů Consorzio per lo Sviluppo e la Tutela dello Standard E.S.E.. Jedná se o otevřený systém umožňující zdravou konkurenci mezi výrobci a široký výběr produktů různých značek pro konzumenta. Tzv. ESE Standard je mezinárodní soubor pravidel pro výrobu kávových podů a kávovarů. Jedná se o technické a geometrické parametry, které zaručují vzájemnou kompatibilitu mezi výrobci jak kávy, tak kávovarů.

Jak to funguje[editovat | editovat zdroj]

Kávový pod E.S.E. je porcovaná káva připravená z pražené, namleté a správně dávkované kávy. Množství kávy, stupeň mletí a komprese do podu je přesně definováno standardy, které zaručují použití podu v libovolném typu E.S.E. kávovaru. Jádrem E.S.E. kávovaru je extrakční komora pro kávový pod, kde pod vysokým tlakem vody (9–15 barů), podobně jako u klasických kávovarů na mletou kávu, vzniká espresso se správnou cremou. Kávový E.S.E POD (anglicky tobolka), v Itálii nazývaný cialde – je tedy porcovaná káva s přesně odměřenou gramáží (cca 7 g) pro přípravu espressa. Umožňuje díky speciální ochranné atmosféře, do níž je balen, jednoduchou a efektivní přípravu espressa bez ztráty aroma.

Přednosti[editovat | editovat zdroj]

  1. Jednoduchá a rychlá příprava. Správné množství kávy v kávovém podu brání chybnému dávkování.
  2. Eliminace odpadu a hygiena. Dávkovaná káva hermeticky uzavřená v podu zamezuje ztrátě klasické mleté kávy při sypání do dávkovačů a zamezuje znečištění při ruční manipulaci.
  3. Snazší údržba. E.S.E. systém je z podstaty hygieničtější než jiné systémy, což v důsledku vede k menším nárokům na čištění strojů.
  4. Konstantní kvalita. Používání E.S.E. technologie umožňuje garanci kvality bez potřeby zkušené obsluhy.
  5. Svoboda volby a kompatibilita. Koncový zákazník si může vybrat z nepřeberného množství kávovarů i kávových podů různých značek.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]