ESP Guitars

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ESP Guitars
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení 1975
Adresa sídla Tokio, Japonsko
Charakteristika firmy
Produkty elektrická kytara
Identifikátory
Oficiální web www.espguitars.co.jp
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Baskytara LTD F-5E NG

ESP Guitar Company (株式会社イーエスピー Kabušiki Gaiša Ī Esu Pī) je společnost vyrábějící elektrické kytary a baskytary. Své jméno si získala především díky spolupráci s hvězdami rockové a metalové hudby a přesto, že jde původně o japonskou firmu, je její současné sídlo v USA, konkrétně v kalifornském North Hollywoodu.

Historie této značky začala v roce 1975, kdy Hisatake Shibuya otevřel obchod Electric Sound Pr., ve kterémpracoval jako opravář, údržbář a výrobce náhradních dílů pro elektrické kytary. Už rok poté si získal skvělé renomé. V roce 1983 rozšířil pole své působnosti i do USA, kde se stal zakrátko velmi oblíbeným. V roce 1984 začala firma ESP v New Yorku vyrábět první kytary na zakázku a jejich zákazníky byli například Page Hamilton, Vinnie Vincent, Bruce Kulick či Ronnie Wood.

Ve stejné době začala tato firma prodávat i první sériové nástroje označené v řadě 400, kromě nich vyráběla kytary i pro značky jako jsou Kramer nebo Schecter. Skutečný rozmach přišel v letech 1986 a 1987, kdy si své první signature u ESP objednali George Lynch a Kirk Hammett. Tito dva zviditelnili ESP natolik, že v 90. letech dosáhla firma celosvětovou slávu.

V současnosti patří kytary a baskytary ESP mezi špičku a je možné nalézt v rukou mnoha profesionálních a amatérských hráčů, například Willie Adler, Tom Araya, Max Cavalera, Page Hamilton, Kirk Hammett, Jeff Hanneman, James Hetfield, Richard Kruspe , Alexi Laiho, Wayne Static, Emppu Vuorinen, Michael Wilton a Ron Wood.

Od roku 1996 funguje i dceřiná firma ESP-LTD, která nabízí nástroje známé z nabídky ESP, avšak cenově dostupné mnohem širšímu okruhu hudebníků, samozřejmě se zachováním vysokých standardů kvality a zpracování. Tyto nástroje se vyrábějí v Koreji a Indonésii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]