Dvojplaneta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nejtypičtější příklad dvojplanety: Pluto-Charon

Dvojplaneta je systém dvou na sebe gravitačně závislých planet. Může se ovšem jednat také o dva objekty, které mají podobnou velikost a obíhají okolo společného těžiště. Ve skutečnosti se ovšem jedná o planetární systém (Země-Měsíc, Pluto-Charon) neformálně označovaný jako dvojplaneta.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

V praxi se jedná o několik planetárních sytému, mezi něž můžeme zařadit tyto:

  1. planeta Země a Měsíc
  2. trpasličí planeta Pluto a Charon
  3. binární planetka 90 Antiope

I přesto, že se planeta Země společně s Měsícem nedá považovat za dvojplanetu, bylo tak rozhodnuto Evropskou kosmickou agenturou. Dalšími planetárními systémy, které spadají pod toto označení jsou binární (dvojité) planety jako již zmíněné asteroidy 90 Antiope nebo objekty v Kuiperově pásu 79360 Sila-Nunam a 1998 WW31.

Definice Centra hmoty[editovat | editovat zdroj]

Příklad fiktivních dvojplanet, obíhajících okolo společného červeného bodu

Na modelu obíhají okolo společného (červeného) těžiště dvě fiktivní planety. Postupně se dospělo k názoru, že centrum hmoty v tomto případě leží mimo primární (větší) planetu. Okolo toho centra obíhají dvě tělesa, které v tomto případě nazýváme dvojplaneta. Pokud bychom se drželi tohoto ustanoveného tvrzení, nemůžeme planetu Zemi společně s Měsícem zařadit mezi dvojplanety. Ovšem u planety Země existuje jistá výjimka. Ta spočívá v různé vzdálenosti Země a Měsíce během jejich oběhu]. Jakmile je Měsíc od Země v jedné z větších vzdáleností, gravitační síla Země se jej snaží přitahovat zpět. Ovšem s narůstající vzdáleností Měsíce od Země se centrum hmoty posouvá směrem od středu Země. Podle této hypotézy bude nakonec centrum hmoty vyvedeno ze Země, a poté bude binární systém Země–Měsíc odpovídat teorii o dvojplanetách. Tím byla ovšem vyvolána otázka, zda by měly být mezi dvojplanety zařazeny také vesmírná tělesa Slunce–Merkur, jelikož centrum hmoty Slunce leží mimo jeho povrch.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]