Dupuytrenova kontraktura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ruka s Dupuytrenovou kontrakturou u prsteníčku

Dupuytrenova kontraktura je onemocnění při kterém dochází k postupnému stažení a svráštění kůže na dlani s následnou deformitou prstů, vyvolanému nebolestivým vazivovým pruhem, který jde z dlaně na prsty. Zasaženy bývají především prsteník a malík, které se někdy dokáží zkroutit až dolů do dlaně. Onemocnění zpravidla postihuje obě ruce, přičemž se rozvíjí až kolem 40. roku věku. Onemocnění častěji postihuje, podle záznamů muže, nežli ženy.

Příznaky

Na povrchu dlaně se při tomto onemocnění nejprve vytvoří malá bulka, dále expandují do podoby širokého podkožního pásu tvrdé tkáně, který může výrazně svraštět. Během několika měsíců až let se prsty postupně zkroutí směrem do dlaně, kde zaujmou pevně fixovanou polohu.

Příčiny

Přesné příčiny tohoto onemocnění zatím nejsou známy. Lze však předpokládat, že výraznou roli zde hraje abnormalita růstu buněk. Dalšími důležitými faktory jsou dědičnost a častěji výskyt u osob trápících se některým onemocněním jako je epilepsie či různé poruchy funkce jater.

Léčba

Jedinou skutečně efektivní metodou léčby tohoto onemocnění je chirurgický výkon, při němž se zesílená tkáň pod kůží dlaně vyřízne a odstraní. Problém se však může po nějaké době vrátit. Některým postiženým zčásti pomůže cvičení a koupele v teplé vodě.

Doplňková terapie

Podle názoru několika amerických odborníků může příznaky onemocnění zmírnit také zvýšený přísun vitamínu E.