Duane Carey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Duane G. Carey)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duane Gene Carey
Duane Carey.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 30. dubna 1957 (63 let)
Místo narození Saint Paul, Minnesota, USA
Čas ve vesmíru 10 dní 22 hodin 10 minut
Kosmonaut od 1. května 1996
Mise STS-109
Znaky misí Znak Mise
Kosmonaut do října 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Duane Gene "Digger" Carey (* 30. dubna 1957 v Saint Paul, Minnesota, USA) je vojenský letec a bývalý astronaut NASA, který absolvoval v roce 2002 let v raketoplánu Columbia.

Krátce ze života[editovat | editovat zdroj]

Středoškolské vzdělání získal v rodném městě na Highland Park High School, poté absolvoval v letech 1975–1982 vysokoškolské studium na University of Minnesota v oboru letectví a mechanika.

V roce 1996 se oženil s Cheryl Ann, rozenou Tobritzhofer a stal se armádním testovacím pilotem na základně Edwards v Kalifornii. Tentýž rok byl zařazen do výcvikového střediska NASA v Houstonu. Po ukončení výcviku byl roku 1998 zařazen do týmu astronautů a šest let poté do vesmíru letěl. Dva roky po přistání z NASA odešel zpět na leteckou základnu a kosmodrom Edwards.

Používal přezdívku Digger.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Stal se členem sedmičlenné posádky raketoplánu Columbia při jeho opravárenské misi k Hubbleovu dalekohledu. Spolu s ním na jaře roku 2002 letěli: Scott Altman, John Grunsfeld, Nancy Currieová, Richard Linnehan, James Newman a James Massimino. Během desetidenního letu provedli řadu oprav a vylepšení na Zemi obíhajícím Hubbleově dalekohledu.

Carey je registrován jako 410. člověk ve vesmíru s 10 dny strávenými v kosmu. Mise STS-109 byla katalogizována v COSPARu pod číslem 2002-010A.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]