Přeskočit na obsah

Du Pre Alexander

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Du Pre Alexander
2. hrabě z Caledonu
Portrét
popis
Narození14. prosince 1777
Caledon, Irsko
Úmrtí8. dubna 1839 (ve věku 61 let)
Caledon, Irsko
PředchůdceJames Alexander
NástupceJames Du Pre Alexander
ManželkaLady Catherine Yorke
PotomciJames Du Pre Alexander
RodAlexander
OtecJames Alexander
MatkaAnne Crawford
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Du Pre Alexander (14. prosince 1777, Caledon8. dubna 1839, Caledon) byl irský šlechtic, koloniální správce a 2. hrabě z Caledonu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 14. prosince 1777 jako syn Jamese Alexandera, 1. hraběte z Caledonu. Studoval na Eton College v Anglii a později na Christ Church v Oxfordu. Roku 1800 byl zvolen členem parlamentu Newtownards a působil v Irské dolní sněmovně. Roku 1802 byl jmenován vysokým šerifem Armaghu. Po smrti jeho otce zdědil titul hraběte z Caledonu.

V červenci 1806 byl jmenován guvernérem Cape of Good Hope v dnešní Jihoafrické republice. Nebyl prvním guvernérem Cape, před ním se v této funkci nacházeli Lord George Macartney a Sir George Yonge. Na tuto funkci rezignoval v červnu roku 1811.

Dne 16. října 1811 se v kostele svatého Jakuba ve Westminsteru oženil s Lady Catherine Yorke, s dcerou Philipa Yorke, 3. hraběte z Hardwicke a Lady Elizabeth Lindsay. Spolu měli jedno dítě:

Stímto manželstvím zdědila jeho rodina dům Tyttenhanger v blízkosti St Albans, který patřil babičce Philipa Yorke, Katherine Freemanové, sestře a dědičce Sira Henryho Pope Blounta, 3. a posledního baroneta. Sir Henry zemřel roku 1757 bez potomků a jeho žijící sestra Katherine, manželka Rev. Williama Freemana se stala dědičkou.

Dne 20. srpna 1821 byl přijat za člena Rytířů sv. Patrika a roku 1831 byl jmenován Lordem místodržitelem Hrabství Tyrone. Zemřel 8. dubna 1839 v Caledonu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Du Pre Alexander, 2nd Earl of Caledon na anglické Wikipedii.