Přeskočit na obsah

Downshifting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Downshifting v oblasti životního stylu je zkrácení pracovní doby s cílem vést plnohodnotnější život a mít jej více pod kontrolou. Na rozdíl od konceptu dobrovolné skromnosti se downshifting nesoustředí na vědomé vyhýbání se spotřebě, ale na zkrácení pracovní doby a smysluplnější využití získaného času. Upuštění od spotřeby je prostředkem k dosažení cíle, protože downshifting často znamená, že je k dispozici méně finančních zdrojů, což lze vyvážit vědomým odříkáním.

Downshifting neznamená radikální odklon od společnosti, ale spíše opatrné, promyšlené dílčí kroky ke snížení pracovního vytížení na individuálně přijatelnou nebo požadovanou úroveň a využití takto získané svobody k větší rozmanitosti a smyslu života.

Downshifting je trendem z angloamerického regionu. Tam byly důsledky vysoké pracovní zátěže viditelné dříve než v Evropě (viz také syndrom vyhoření). Termín downshifting (obecně v angličtině znamenající „podřazení“ při řízení auta) byl v tomto smyslu poprvé zaveden v 90. letech mj. irským filozofem ekonomie a spoluzakladatelem London Business School Charlesem B. Handym. Jeho myšlenkou je nejen obejít se bez zbytečností a řídit se heslem „méně je někdy více“, ale především najít více smyslu ve svém vlastním životě prostřednictvím osobního přeorientování.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Downshifting na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jörg Felfe (2012): Arbeits- und Organisationspsychologie 1. Arbeitsgestaltung, Motivation und Gesundheit, Stuttgart: W. Kohlhammer (Grundriss der Psychologie; Band 23)
  • Hajo Neu: Weniger arbeiten, mehr leben: Strategien für konsequentes Downshifting Campus Verlag, ISBN 9783593372211
  • Wiebke Sponagel: Runterschalten! Selbstbestimmt arbeiten - gelassener leben. Haufe Mediengruppe, ISBN 978-3-648-01288-8
  • Wiebke Sponagel: Downshifting Selbstbestimmung und Ausgeglichenheit im Job Haufe Taschenguide, ISBN 978-3-648-03556-6
  • Nuber, U. (2012): Sinnvoller Leben. Die Kunst des Runterschaltens. In: Psychologie heute, Januar 2012, S. 20–25

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]