Down Under

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Down Under = Austrálie
na mapě světa

Termín Down Under nebo také Land Down Under je výraz rozšířený po celém světě a znamená Austrálie. Pojmenování "Land Down Under" česky "Země tam dole" poukazuje na fakt, že na rozdíl od Afriky nebo Jižní ameriky, leží celá Austrálie na jižní polokouli. Navíc mapy světa jsou většinou orientovány "nahoře sever, dole jih" a Austrálie je tedy zobrazována dole.

Nicméně vytrvalost s jakou média tento termín používají (a je považováno za vtipné a přátelské označení Austrálie) vedla k tomu, že se pojem 'down under' stal ve světě běžným.

Píseň Down Under je považována australany za vlasteneckou a nic na tom nezměnil její název ani to že Colin Hay, který ji napsal, je Skot.

Nejslavnější Australský šampión v boxu, Kostya Tszyu, byl také přezdíván "The Thunder From Down Under". ("Bouře z Austrálie").

Jedna glosa Rogera Eberta: "No film set in Australia is allowed to use the word Australia in its title where "Down Under" is an acceptable alternative. For example, we don't get The Rescuers in Australia or Quigley in Australia." (Žádný film vyrobený v Austrálii nesmí mít ve jménu slovo Austrálie, pokud je použitelný alternativní termín "Down Under". Například nemáme filmy The Rescuers in Australia nebo Quigley in Australia).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Downunder na anglické Wikipedii.